Rozliczanie przez księgową czy samodzielne – co lepiej wybrać?
Finanse

Rozliczanie przez księgową czy samodzielne – co lepiej wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W sytuacji, gdy własna działalność gospodarcza rodzi konieczność opłacenia wysokich składek na ubezpieczenia społeczne, nierzadko każdy zaoszczędzony grosz jest wiele wart. Stąd też niektórzy przedsiębiorcy decydują się na to, by zrezygnować z usług księgowej. Sami muszą zadbać o prowadzenie księgowości. Czy takie podejście ma sens? Jakie są jego zalety i wady? 

Rozliczanie księgowości samemu. Dlaczego warto?

Podstawowym motywem, który kieruje zwłaszcza drobnymi przedsiębiorcami, jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Przyjęło się, nie bez racji, że księgowość w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest specjalnie skomplikowana. W każdym razie prowadzi się ją prościej niż w przypadku spółek.

Ile właściwie oszczędzamy, prowadząc księgowość samemu?

Koszt obsługi księgowej jednoosobowej działalności gospodarczej jest uzależniony od tego, jaką liczbę dokumentów trzeba zaksięgować. W przypadku kompletu dziesięciu dokumentów zapłacimy od 100 zł do 200 zł. Znaczenie może mieć np. wielkość miasta, konkurencja na rynku lub renoma danego biura rachunkowego. Jeśli dokumentów jest jednak kilkadziesiąt, koszt ich obsługi wzrasta do przynajmniej 400 zł. Taka oszczędność jest nie do pogardzenia, jednak pamiętajmy: przy dużej liczbie zaksięgowań wzrasta ryzyko popełnienia błędu przez nas samych.

Czas poświęcony na księgowość

Czy opłaca nam się samodzielnie księgować? Warto dokonać prostego bilansu. Istotne jest to, żeby zestawić ilość czasu, który będziemy musieli poświęcić dla wykonania tej pracy, ze stawkami pobieranymi przez biuro. Może się przecież okazać, że nasza praca warta jest np. 100 zł za godzinę, zaś na zaksięgowanie będziemy potrzebować 4 godzin. Wówczas zdecydowanie bardziej opłaca się wydać 200 zł na outsourcing. Niekiedy jednak znaczenie ma to, że prowadząc księgowość samemu, nie musimy przekazywać poufnych dokumentów osobie z zewnątrz.

Rozliczanie przez biuro rachunkowe. Dlaczego jest korzystniejsze?

Przede wszystkim samodzielne załatwianie spraw księgowych związane jest z naszą odpowiedzialnością za rezultaty. Podstawową trudnością są tutaj zmieniające się często przepisy. Osoba zatrudniona w biurze rachunkowym uczy się ich na bieżąco. Księgując dokumenty sami, narażamy się albo na ciągłą czujność i dokształcanie, albo też na możliwość popełnienia błędów brzemiennych w skutki. Pamiętajmy, że niepełna znajomość prawa nie zdejmuje z nas odpowiedzialności.

Jakie jeszcze zalety ma profesjonalna księgowość?

Korzystając z usług księgowej, nie musimy tak bardzo zaprzątać sobie głowy terminami i obowiązkiem ich dotrzymywania. Dla wielu osób to bardzo duże udogodnienie, które pozwala zająć się w pełni najważniejszym, czyli rozkręcaniem biznesu.

A może program do księgowania?

Niekiedy jako trzecie rozwiązanie wymienia się korzystanie z aplikacji do księgowania. W rzeczywistości korzystanie z niej wymaga od nas dość dużego zakresu wiedzy na temat zagadnień księgowych. Można więc mówić o programie raczej jako o dogodnym narzędziu niż alternatywie np. dla usług biura rachunkowego.

Która z opcji jest najlepsza? Odpowiedź zależy od samego przedsiębiorcy i tego, jak bardzo mocno czuje się on w pracy z cyframi i dokumentami. Warto jednak wiedzieć, że każda z tych opcji posiada swoje wady i zalety.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiosk samoobsługowy – innowacyjne rozwiązanie w handlu detalicznym
Kiosk samoobsługowy – innowacyjne rozwiązanie w handlu detalicznym
Kiosk samoobsługowy to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w handlu detalicznym. Jest to automatyczna maszyna, która umożliwia klientom dokonanie zakupów bez konieczności korzystania z obsługi kasowej. W tym artykule przedstawimy zalety i wady korzystania z kiosków samoobsługowych oraz omówimy, jakie produkty można kupić w tego typu automatach.
5 najpopularniejszych platform do założenia sklepu internetowego
5 najpopularniejszych platform do założenia sklepu internetowego
Wybór odpowiedniej platformy może decydować o sukcesie w prowadzeniu biznesu!
System YMS: Innowacyjne rozwiązanie dla zarządzania magazynem
System YMS: Innowacyjne rozwiązanie dla zarządzania magazynem
System YMS (Yard Management System) - nowoczesne rozwiązanie dla efektywnego zarządzania magazynem. Odkryj jego zalety i korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa!
Ostatnie wpisy