Księgowość online – zalety i wady
Szkolenia i kursy

Księgowość online – zalety i wady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej zawodów oraz usług przenosi się do internetu. Obecnie za pomocą komputera możemy załatwić większość spraw życia codziennego, np. umówić się do lekarza, złożyć wniosek czy poprowadzić księgowość online.

Czym jest księgowość online?

Rozwój technologii dzieje się na naszych oczach. Internet, o którego istnieniu jeszcze kilka lat temu nawet nie marzono, dziś ułatwia życie tysiącom ludzi na całym świecie. Światowy trend polegający na umożliwianiu klientom korzystania z usług fizycznych za pomocą internetu sprawił, że sprawy, które dotychczas załatwiano w urzędach bądź biurach, dziś można rozwiązać, nie wychodząc z domu. 

Księgowość online to odpowiedź na potrzeby rynku nakierowane na usługi za pośrednictwem internetu. Obecnie istnieją dwa rodzaje księgowości online. 

  1. Samodzielne prowadzenie księgowości online.
  2. Zlecanie prowadzenia księgowości internetowej profesjonalnym księgowym. 

Samodzielna księgowość internetowa

Samodzielne prowadzenie księgowości za pomocą internetu nie polega na niczym innym, niż wskazuje na to sama nazwa. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą korzystać z usług tradycyjnych księgowych, mają możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości swojej firmy przy pomocy internetu. Specjalnie do tego celu został stworzony szereg programów i aplikacji, które pomagają przedsiębiorcom w samodzielnej księgowości.

Karolina Grabowska/pexels.com

Zalety i wady samodzielnej księgowości online

Jak każde z nowoczesnych rozwiązań, także i to ma swoje wady oraz zalety. Należy więc samodzielnie przeanalizować możliwe zyski oraz straty wynikające z korzystania z księgowości online. Do największych zalet tego rozwiązania należy: 

  • cena – księgowość online jest niewątpliwie tańszym rozwiązaniem niż zlecanie tej usługi tradycyjnym księgowym. Opłata za prowadzenie księgowości internetowej jest najczęściej comiesięczna i wynosi zaledwie kilkanaście złotych;
  • całodobowy dostęp – w każdej chwili przedsiębiorca jest w stanie kontrolować swoje finanse, ponieważ dostęp do prowadzonej księgowości jest całodobowy;
  • archiwum – prowadzenie księgowości online pozwala na archiwizowanie wielu istotnych informacji finansowych oraz dokumentów. Takie rozwiązanie daje możliwość pełnej kontroli nad przychodami i wydatkami firmy; 
  • rozbudowane funkcje – Wiele programów służących do prowadzenia księgowości online oferuje swoim użytkownikom możliwość wystawiania faktur, automatycznego generowania różnego rodzaju formularzy oraz przygotowywania dokumentów.

Wady księgowości online 

Prowadzenie księgowości online ma jednak także kilka wad, z którymi także warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu prowadzenia księgowości. Najistotniejsze wady to:

  • czas – korzystanie z księgowości online pozwala na pewną oszczędność finansową, ale z pewnością nie będzie to oszczędność czasu;
  • odpowiedzialność – w przypadku tradycyjnej księgowości odpowiedzialność spada na biuro księgowe.

Księgowość online prowadzona przez profesjonalnych księgowych 

Drugi typ księgowości online, a więc prowadzenie księgowości przez profesjonalnych księgowych, jest odwzorowaniem księgowości tradycyjnej w świecie wirtualnym. Korzystanie z takiej usługi polega na tym samym, co korzystanie z usług tradycyjnych księgowych, jednak w tym przypadku odbywa się to za pomocą internetu. 

Księgowość online – dla kogo będzie korzystna?

Prowadzenie księgowości za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi w internecie będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Owa usługa kierowana jest głównie do małych firm i mikroprzedsiębiorstw.

Zdj. główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*