Sejf czy szafa na klucz – gdzie trzymać dokumenty?
Finanse

Sejf czy szafa na klucz – gdzie trzymać dokumenty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie tylko firmy czy banki, ale każdy z nas powinien zainteresować się bezpieczeństwem danych. Przechowujemy w naszych domach kilkadziesiąt dokumentów, które zawierają wrażliwe dane i powinny być dobrze zabezpieczone. Gdzie najlepiej trzymać dokumenty? O tym za chwilę!

Wyłudzenie danych czy wyłudzenie tożsamości nie jest już dla nas abstrakcyjnym pojęciem. Takie rzeczy dzieją się każdego dnia. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wrażliwe dokumenty, które przechowujemy w swoim domu. Niektóre z nich należy przechowywać przez jakiś czas. W żadnym wypadku nie należy takich dokumentów wyrzucać! Jeśli dany dokument na pewno nie jest już nam potrzebny, powinniśmy go zniszczyć, najlepiej w dobrej niszczarce do papieru.

Dokumenty wrażliwe to między innymi:

  • akty urodzenia, ślubu, rozwodu, zgonu;
  • paszporty, dowody tożsamości;
  • umowy pożyczki, umowy kredytowe;
  • umowy o pracę;
  • umowy najmu;
  • polisy ubezpieczeniowe, polisy mieszkaniowe, OC i inne ubezpieczenia;
  • dokumenty podatkowe, faktury;
  • karty gwarancyjne, paragony.

Sejf na dokumenty

Sejf będzie idealnym miejscem na przechowywanie oryginałów wrażliwych dokumentów. Chroni dokumenty zarówno przed dostaniem się ich w niepowołane ręce – złodzieje, dzieci z flamastrami, wiecznie głodne zwierzęta domowe – jak i przed zdarzeniami losowymi, jak pożar czy powódź. Jest więc rozwiązaniem uniwersalnym. W sejfie oprócz dokumentów można przechowywać również inne wartościowe przedmioty jak gotówka czy biżuteria. Przy wyborze sejfu warto zwrócić uwagę na jego wielkość, rodzaj czy rodzaj zamka. Domowy sejf to wydatek rzędu od kilkuset to kilku tysięcy złotych.

Szafy na klucz na dokumenty

Szafa na klucz na dokumenty może być dobrym rozwiązaniem, jeśli posiada certyfikat IMP. Istnieje kilka klas bezpieczeństwa takich szaf: na dokumenty poufne, tajne i ściśle tajne. Szafy różnią się wtedy grubością metalu, systemem ryglowania, rodzajem zamka.

Możemy ewentualnie kupić zwykłą metalową szafę na klucz, ale nie zabezpieczy ona naszych dokumentów przed zdarzeniami losowymi jak pożar czy powódź.

Inne zabezpieczenia

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na sejf, czy na szafę na klucz, warto pomyśleć również o innych formach zabezpieczenia dokumentów. Zawsze warto zrobić kopie najważniejszych dokumentów. Nie należy ich jednak trzymać razem z oryginałami. Możemy za to umieścić je na przykład w skrytce bankowej. Warto też wykonać skany dokumentów i trzymać je w chmurze. Trzymanie dokumentów w chmurze jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dane w chmurze są szyfrowane, a dostęp do nich ma tylko właściciel.

Zdjęcie główne: Immo Wegmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prowadzisz firmę? O tym aspektach musisz pamiętać
Prowadzisz firmę? O tym aspektach musisz pamiętać
Zastanawiasz się, jakie aspekty prowadzenia firmy są najważniejsze dla jej prawidłowego działania? Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz pamiętać!
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Przygotuj się do niesamowitej przygody z pierwszym skokiem spadochronowym. Nasz artykuł poradnikowy dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci odważnie stanąć na skraju samolotu.
Książka przychodów i rozchodów – jak ją prowadzić?
Książka przychodów i rozchodów – jak ją prowadzić?
Czym jest księga przychodów i rozchodów i jak ją prowadzić? Oto absolutne podstawy
Ostatnie wpisy