Sejf czy szafa na klucz – gdzie trzymać dokumenty?
Finanse

Sejf czy szafa na klucz – gdzie trzymać dokumenty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie tylko firmy czy banki, ale każdy z nas powinien zainteresować się bezpieczeństwem danych. Przechowujemy w naszych domach kilkadziesiąt dokumentów, które zawierają wrażliwe dane i powinny być dobrze zabezpieczone. Gdzie najlepiej trzymać dokumenty? O tym za chwilę!

Wyłudzenie danych czy wyłudzenie tożsamości nie jest już dla nas abstrakcyjnym pojęciem. Takie rzeczy dzieją się każdego dnia. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wrażliwe dokumenty, które przechowujemy w swoim domu. Niektóre z nich należy przechowywać przez jakiś czas. W żadnym wypadku nie należy takich dokumentów wyrzucać! Jeśli dany dokument na pewno nie jest już nam potrzebny, powinniśmy go zniszczyć, najlepiej w dobrej niszczarce do papieru.

Dokumenty wrażliwe to między innymi:

  • akty urodzenia, ślubu, rozwodu, zgonu;
  • paszporty, dowody tożsamości;
  • umowy pożyczki, umowy kredytowe;
  • umowy o pracę;
  • umowy najmu;
  • polisy ubezpieczeniowe, polisy mieszkaniowe, OC i inne ubezpieczenia;
  • dokumenty podatkowe, faktury;
  • karty gwarancyjne, paragony.

Sejf na dokumenty

Sejf będzie idealnym miejscem na przechowywanie oryginałów wrażliwych dokumentów. Chroni dokumenty zarówno przed dostaniem się ich w niepowołane ręce – złodzieje, dzieci z flamastrami, wiecznie głodne zwierzęta domowe – jak i przed zdarzeniami losowymi, jak pożar czy powódź. Jest więc rozwiązaniem uniwersalnym. W sejfie oprócz dokumentów można przechowywać również inne wartościowe przedmioty jak gotówka czy biżuteria. Przy wyborze sejfu warto zwrócić uwagę na jego wielkość, rodzaj czy rodzaj zamka. Domowy sejf to wydatek rzędu od kilkuset to kilku tysięcy złotych.

Szafy na klucz na dokumenty

Szafa na klucz na dokumenty może być dobrym rozwiązaniem, jeśli posiada certyfikat IMP. Istnieje kilka klas bezpieczeństwa takich szaf: na dokumenty poufne, tajne i ściśle tajne. Szafy różnią się wtedy grubością metalu, systemem ryglowania, rodzajem zamka.

Możemy ewentualnie kupić zwykłą metalową szafę na klucz, ale nie zabezpieczy ona naszych dokumentów przed zdarzeniami losowymi jak pożar czy powódź.

Inne zabezpieczenia

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na sejf, czy na szafę na klucz, warto pomyśleć również o innych formach zabezpieczenia dokumentów. Zawsze warto zrobić kopie najważniejszych dokumentów. Nie należy ich jednak trzymać razem z oryginałami. Możemy za to umieścić je na przykład w skrytce bankowej. Warto też wykonać skany dokumentów i trzymać je w chmurze. Trzymanie dokumentów w chmurze jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dane w chmurze są szyfrowane, a dostęp do nich ma tylko właściciel.

Zdjęcie główne: Immo Wegmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
PS5 – gdzie można kupić?
PS5 – gdzie można kupić?
Chcesz kupić konsolę PlayStation 5? Podpowiadamy, gdzie jej szukać!
Intensywny kurs angielskiego – jak przyspieszyć naukę języka i osiągnąć szybkie efekty?
Intensywny kurs angielskiego – jak przyspieszyć naukę języka i osiągnąć szybkie efekty?
Świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a język angielski staje się coraz bardziej powszechny jako język międzynarodowy. Dlatego też wiele osób szuka sposobów na szybkie opanowanie języka angielskiego, a intensywny kurs może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przyspieszyć swoją naukę i osiągnąć szybkie efekty. W tym artykule przedstawimy, jakie korzyści przynosi intensywny kurs angielskiego oraz jak przyspieszyć naukę języka.
Szczepienie COVID 19 – czy pracownikowi należy się dzień wolny?
Szczepienie COVID 19 – czy pracownikowi należy się dzień wolny?
Szczepienie przeciw COVID-19 - czy pracownikowi należy się dzień wolny? Czy osobom zatrudnionym w firmie przysługuje dzień wolny?
Ostatnie wpisy