Jak zostać księgowym?
Finanse

Jak zostać księgowym?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chcesz zostać księgowym? Musisz spełnić niezbędne wymagania, żeby zawodowo zajmować się taką działalnością. W tym artykule poznasz wszystkie możliwości, jak zostać księgowym.

Kwalifikacje księgowego

Istnieje wiele dróg, dzięki którym można stać się księgowym. Minimalnym warunkiem jest posiadanie średniego wykształcenia. Osoba z maturą może rozpocząć pracę jako młodszy księgowy. Ta pozycja nie jest samodzielna, więc jeżeli zależy Ci, żeby w przyszłości awansować, niezbędne będą odpowiednie certyfikaty albo dyplomy.

Bardzo ważne jest doświadczenie na stażach, które najlepiej jest robić zaraz po ukończeniu szkoły, na  studiach. Żeby zostać biegłym księgowym, należy posiadać dokument, który potwierdza wykształcenie. Certyfikat Głównego i Dyplomowanego Księgowego można zdobyć między innymi w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://skwp.pl/szkolenia/. Takie szkolenia pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę, zwiększyć kompetencje i rozbudować CV.

Kolejną bardzo dobrą podstawą do podjęcia pracy w zawodzie księgowego jest dyplom uczelni wyższej. Musi to być dokument potwierdzający ukończenie studiów na kierunku, który w odpowiedni sposób przygotuje Cię do pracy w księgowości, a więc rachunkowość, finanse czy ekonomia.

W zależności od rodzaju firmy czy biura księgowego wymagania dotyczące kwalifikacji mogą być różne. Niektóre ścieżki kariery księgowej są bardzo wymagające.

Osoba na stanowisku księgowego powinna być także odpowiedzialna, dokładna i sumienna. Istotne jest także bycie komunikatywnym i posiadanie zdolności logicznego myślenia. Księgowy powinien umieć pracować pod presją czasu, ponieważ często ilość obowiązków jest bardzo duża w danym czasie.

Jak długo należy się uczyć?

Jest to zależne przede wszystkim od tego, na jaką ścieżkę pracy się zdecydujesz. Czterostopniowe szkolenia w SKwP pozwalające zdobyć tytuł Dyplomowanego Księgowego mogą trwać kilka lat. Pierwszy etap obejmuje podstawy rachunkowości i wybrane zagadnienia publicznoprawne, a po ukończeniu go otrzymuje się tytuł księgowego. Kolejny to rachunkowość finansowa, prawo podatkowe i wybrane kwestie z prawa pracy, gospodarczego oraz z ubezpieczeń społecznych. Kończąc go, uzyskuje się tytuł specjalisty ds. rachunkowości. Trzeci etap daje tytuł głównego księgowego i jest bardziej zaawansowany niż dwa poprzednie. Rachunkowość jest tu na zaawansowanym poziomie, poznaje się także sprawozdania finansowe i rachunki kosztów, a  także szerzej prawo podatkowe i gospodarcze. Dyplomowany księgowy posiada pełną wiedzę na temat sprawozdawczości finansowej, zarządzania finansami, rachunkowości zarządczej oraz rozliczeń podatkowych.

Każdy z opisanych etapów warto opanować po kolei, a nawet po ukończeniu ostatniego dobrze jest się szkolić dalej.

Gdzie pracować?

Księgowi są niezbędni w niemal wszystkich istniejących branżach, zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Zarówno państwowe, jak i prywatne firmy zatrudniają księgowych. Przykładowo, szkoły wyższe i uniwersytety, sklepy czy placówki służby zdrowia – we wszystkich tych miejscach niezbędna jest pomoc księgowych.

Warto jest także zastanowić się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej samodzielnego księgowego. W takiej sytuacji należy otworzyć własne biuro rachunkowe, które pozwoli świadczyć usługi, jak na przykład rozliczanie podatku VAT, doradztwo indywidualne, prowadzenie ksiąg rachunkowych. Biuro rachunkowe może znajdować się w prywatnym mieszkaniu, co jest dobre zwłaszcza na początku, kiedy działalność jest jednoosobowa. W przypadku zatrudnienia większej ilości osób warto jednak wynająć bądź kupić odpowiedni lokal. Jeżeli szukasz biura do wynajęcia Warszawa jest miejscem, gdzie z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tłumaczenia biznesowe — podstawa działania każdej firmy
Tłumaczenia biznesowe — podstawa działania każdej firmy
Każda firma, która działa lub planuje rozwijać swój biznes poza granicami Polski, powinna zadbać o profesjonalny wizerunek i najwyższe standardy, aby przyciągnąć potencjalnych klientów.
Rozwijaj swoje umiejętności w branży IT poprzez specjalistyczne kursy i szkolenia
Rozwijaj swoje umiejętności w branży IT poprzez specjalistyczne kursy i szkolenia
Poznaj najważniejsze korzyści z inwestowania w specjalistyczne kursy i szkolenia IT. Zyskaj przewagę nad konkurencją, powiększ swoje kompetencje i podnieś swoją wartość na rynku pracy IT.
Czym jest E-TOLL?
Czym jest E-TOLL?
E-TOLL to system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Polsce. Polega na wyposażeniu pojazdu w specjalny nadajnik, który pozwala na automatyczne pobieranie opłat za przejazd przez bramki opłat. Dzięki temu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy bramkach i przepłacać za przejazd.
Ostatnie wpisy