Jak zostać freelancerem?
Na start

Jak zostać freelancerem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób skrycie marzy o porzuceniu dotychczasowej pracy na etacie i rozpoczęciu kariery jako freelancer. Jak jednak podjąć taki rodzaj pracy? Jak pozyskać swoje pierwsze zlecenia?

Kim jest freelancer? 

Liczne podróże, praca z dowolnego miejsca na ziemi, dużo czasu wolnego i niemałe zarobki – to niezwykle barwna wizja pracy jako freelancer. Kim jednak on tak naprawdę jest? Na czym polega jego praca? Wolny strzelec to osoba, która pracuje na podstawie umowy zlecenia, o dzieło lub samodzielnie wystawia faktury. Może być to więc osoba prowadząca własną działalność gospodarczą lub osoba fizyczna, niepracująca na podstawie umowy o pracę. 

Na czym polega praca jako freelancer

Bycie wolnym strzelcem nie jest zawodem samym w sobie. Jest to określenie sposobu zarabiania pieniędzy oraz sposobu pracy, a nie zobrazowanie konkretnego zawodu. Praca jako freelancer nie zawsze jest także pracą wykonywaną zdalnie z domu. Zależy to bowiem od profesji, jaką zdecydujemy się wykonywać. Jakie są więc przykładowe prace, które można wykonywać, będąc wolnym strzelcem?

  • Prowadzenie mediów społecznościowych, 
  • bycie copywriterem,
  • programowanie, 
  • świadczenie usług fotograficznych, 
  • prowadzenie sklepów internetowych, 
  • wytwarzanie rękodzieła. 

Na powyższej liście łatwo dostrzec i odróżnić zawody wykonywane w domu, np. copywriter, programista, specjalista ds. mediów społecznościowych, od tych wykonywanych „w terenie”. 

Donatello Trisolino/pexels.com

Jak rozpocząć pracę jako wolny strzelec?

Kluczową kwestią na początku drogi zostania freelancerem jest wybranie swojej dziedziny. Wymienione powyżej zawody, najczęściej podejmowane przez freelancerów, mogą być wskazówką do tego, w jakich branżach można poszukiwać tego typu pracy. Oczywiście zawodów możliwych do wykonywania bez klasycznej umowy o pracę jest znacznie więcej. Należy więc przede wszystkim się zastanowić, co jest naszą mocną stroną, w jakiej specjalizacji mamy już doświadczenie i co najważniejsze: co tak naprawdę chcemy robić i jaka praca sprawi nam największą przyjemność. 

Gdy określimy już dziedzinę, w której chcemy podjąć pracę, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: czy mam już doświadczenie w zawodzie, który chcę wykonywać? Czy mam wykształcenie i wiedzę pozwalające na jego wykonywanie? Jeśli odpowiedź na te pytania jest negatywna – nic straconego! Warto wówczas poszerzyć swoją wiedzę w wybranej profesji dzięki kursom (często także darmowym) dostępnym w internecie, przez czytanie blogów oraz oglądanie filmików np. na YouTubie na dany temat. 

Jak zdobyć pierwsze zlecenie jako freelancer? 

Kiedy już mamy sprecyzowany cel, wiemy, jaki zawód chcemy wykonywać i posiadamy już choćby podstawową wiedzę potrzebną do jego wykonywania – możemy przejść do poszukiwania swoich pierwszych zleceń.

Poszukiwanie zleceń to jeden z najbardziej nieprzyjemnych elementów pracy dla wolnego strzelca. Szczególnie na początku drogi należy przygotować się na żmudne wysyłanie zgłoszeń/CV/portfolio do potencjalnych zleceniodawców. Gdzie jednak najlepiej rozpocząć poszukiwanie zleceń?

Portale typu pracuj.pl oraz olx.pl 

Szukanie zleceń można rozpocząć od portali służących do umieszczania ofert pracy. Choć większość obecnych tam ogłoszeń będzie dotyczyła pracy etatowej, to można wśród nich odnaleźć zlecenia idealne dla freelancerów

Grupy na Facebooku

Na portalu Facebook istnieje wiele grup stworzonych specjalnie w celu umieszczania ogłoszeń o pracę w konkretnych zawodach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „zlecenia” lub „ogłoszenia o pracę” i dopisać zawód, który Cię interesuje. Wyświetlą się wtedy grupy, na których z łatwością znajdziesz wiele ofert pracy.

Zdj. główne: Per Lööv/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zarządzanie wynajmem mieszkań – Kluczowe aspekty i porady dla właścicieli
Zarządzanie wynajmem mieszkań – Kluczowe aspekty i porady dla właścicieli
Wynajem mieszkań stał się popularnym sposobem inwestowania i generowania dodatkowych dochodów.
Jak unowocześnić gabinet medyczny?
Jak unowocześnić gabinet medyczny?
Szukasz sposobów na unowocześnienie swojego gabinetu medycznego? Chcesz otworzyć się na nowych pacjentów i zadbać o starszych? Sprawdź, jakie elementy są najważniejsze dla prawdziwego profesjonalisty!
Co firmom oferuje współczesna technologia?
Co firmom oferuje współczesna technologia?
Nie od dziś wiadomo, że technologia zrewolucjonizowała biznes. Przeczytaj, jakie nowoczesne systemy mogą usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy.
Ostatnie wpisy