Narzędzia i akcesoria wymagane w pracy z elektroniką
Na start

Narzędzia i akcesoria wymagane w pracy z elektroniką

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Osoby specjalizujące się w elektronice są współcześnie coraz bardziej potrzebne. Wiele osób decyduje się również na samodzielną pracę z elektroniką. Niezależnie od tego, czy zawodowo, czy bardziej hobbystycznie zajmujesz się elektroniką, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria.

Miernik elektryczny

Inaczej nazywane multimetrami, to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi potrzebnych w pracy z elektroniką. Pozwala sprawdzić, czy w obwodzie elektrycznym przepływa prąd oraz poznać napięcie prądu. Z użyciem miernika można poznać również natężenie i rezystencję energii elektrycznej.

Bardzo często spotykane są multimetry cyfrowe, które są wyposażone w wyświetlacz. Ułatwia on pracę, ponieważ wyniki wszystkich wymiarów są wyświetlane na bieżąco, jednocześnie zachowana jest bardzo wysoka dokładność.

Niektóre z mierników elektrycznych posiadają dodatkowe funkcje, na przykład specjalne czujniki do mierzenia temperatury, detekcja przewodów w ścianie czy wbudowana latarka. To ostatnie znacznie może ułatwić pracę po zmroku.

Lutownica

Zestaw narzędzi do elektroniki nie może się obejść bez dobrej jakości lutownicy. Tak naprawdę to jeden z bardziej podstawowych przedmiotów w takiej pracy. Lutownica pozwala przylutować przewody albo elementy układów scalonych, dzięki czemu można stworzyć trwałe i bezpieczne połączenie. Można jej także używać przy wymianie popsutych kondensatorów albo mikroprocesorów, kiedy trzeba wylutować konkretne elementy.

Oprócz lutownicy warto wyposażyć się również w odsysacz do roztopionej cyny. Jest on wykorzystywany do usunięcia starego spoiwa lutowniczego. Podczas pracy lutownicą wytwarzane są opary szkodliwe dla zdrowia, dlatego istotne jest, żeby pomieszczenie, w którym pracujemy, było dobrze wentylowane. Producenci oferują specjalne odciągi oparów, które mają za zadanie poprawiać jakość powietrza.

Wkrętaki

W pracy elektronika konieczne są także wkrętaki precyzyjne, czyli bity pozwalające odkreślić niemal każdą śrubkę. Wybierając zestaw wkrętaków, warto upewnić się, czy posiadają one namagnesowane końcówki. Ułatwia to pracę, ponieważ dzięki temu nie trzeba się martwić, że śrubka się zgubi.

Warto też pamiętać o przedłużkach do wkrętaków, które umożliwiają odkręcanie śrub nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Mogą okazać się szczególnie przydatne przy pracy z urządzeniami o nietypowej kształcie albo podczas serwisowania komputerów PC.

Łopatki

Specjalistyczne łopatki służące do rozpinania zaczepów i ich podważania również są niezbędne. Warto używać ich w połączeniu z przyssawkami, które umożliwiają podnoszenie wyświetlaczy i innych elementów o gładkiej strukturze w delikatny sposób.

Małe narzędzia i akcesoria

Żeby chronić urządzenia elektryczne, trzeba zadbać o sprawną instalację. Do tego używane są specjalistyczne urządzenia, które ograniczają przepięcia elektryczne, czyli ograniczniki przepięć. Elektronik montuje je najczęściej na podrozdzielnicy natynkowej albo rozdzielnicy głównej.

Kolejnym elementem elektronicznym, który jest niezbędny, jest mostek prostowniczy. Jego zadaniem jest „prostować” przebieg sygnału prądowego, który jest otrzymany na wejściu. Mostek jest w stanie zmienić prąd zmienny, czyli z gniazdka, na stały. Mostki prostownicze można kupić tutaj: https://centrumelektroniki.pl/mostki-prostownicze-graetza-c163.

Do skracania i wydłużania kabli konieczne są specjalne kombinerki i skrzypce, które posiadają funkcję ściągacza do izolacji. Pozwalają one łatwo docinać kable na odpowiedniej długości i usuwać z nich izolację, a to z kolei pozwala wykonać prawidłowe połączenia lutownicze.

Zdj. główne: Chris Ried/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*