Gdzie przydatne są wózki widłowe?
Na start

Gdzie przydatne są wózki widłowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wózek widłowy to bardzo użyteczny sprzęt, który znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu miejscach oraz dziedzinach życia. Zazwyczaj stosuje się go w przemyśle oraz transporcie, ale to nie jedyne branże, które korzystają z tego wszechstronnego urządzenia. Pojazdy te są najpopularniejszymi środkami transportu wewnętrznego i można ich używać właściwie w każdym rodzaju magazynu. Zobacz, gdzie przydatne są wózki widłowe. 

Podział wózków widłowych   

Wózki widłowe, ze względu na swoją budowę oraz zastosowanie, są dzielone na różne typy. Maszyny nazywane są często potocznie widlakami, ponieważ najbardziej istotnym elementem jest w nich podnośnik, przypominający kształtem widły. Za ruch podnośnika w wózku widłowym odpowiada zazwyczaj joystick

Najbardziej popularnym typem wózka są modele czołowe. Podnośnik w tym typie wózka, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się z przodu pojazdu. Z takim modelem można spotkać się najczęściej, ma on też najwięcej zastosowań i jest najbardziej uniwersalny. 

Wózek jezdniowy podnośnikowy boczny posiada z kolei podnośnik w boku pojazdu, dzięki czemu można podnosić z jego pomocą ładunki na przykład z regałów. Charakterystyczne dla tego wózka widłowego jest położenie kierowcy. Osoba kierująca wózkiem siedzi bokiem do kierunku jazdy, co wymaga szczególnego skupienia i dodatkowego przeszkolenia. 

Wózek podnośnikowy prowadzony, nazywane potocznie sztaplarką lub kangurem charakteryzuje się przede wszystkim niewielkim, kompaktowym wręcz rozmiarem. Jego małe gabaryty są zaletą, ponieważ nie w każdym miejscu można stosować wózki jezdniowe. Ze względu na powierzchnię pomieszczenia jest to często niemożliwe, w takich sytuacjach wózki prowadzone są doskonałym rozwiązaniem. 

Wózek jezdniowy specjalizowany o zmiennym wysięgu jest potocznie nazywany manithu, od nazwy jednego z producentów wózków widłowych. Jest to największy model wśród tego typu pojazdów. Raczej przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Charakteryzuje go wielozadaniowość, a dodatkowym atutem jest to, że można dokupić do niego dodatkowy osprzęt, na przykład haki na linach czy łyżkę. 

Zastosowania różnych rodzajów wózków widłowych  

Wózki podnośnikowe czołowe oraz boczne są najczęściej spotykane na dużych halach przemysłowych lub magazynach. Podnośniki tych wózków mogą wznosić się na duże wysokości i podnosić z regałów bardzo ciężkie ładunki z zadziwiającą lekkością. Stosowanie wózków widłowych w magazynach jest najbezpieczniejsze dla pracowników oraz transportowanego towaru.

Wózki prowadzone są popularne w sklepach wielkoformatowych. Duże dyskonty spożywcze czy hipermarkety mają swoje małe magazyny, w których wózek jezdniowy miałby zbyt utrudnioną pracę. Niewielki rozmiar magazynu nie oznacza jednak, że nie są w nim przechowywane ciężkie towary. Taki pojazd wykorzystywany jest, by przetransportować duże ilości towaru z zaplecza do sklepu.

Wózki specjalizowane stosuje się na świeżym powietrzu, najczęściej wykorzystuje się je na budowach oraz w rolnictwie. Ich duże gabaryty, a także uniwersalność oraz bardzo duży udźwig sprawiają, że są to maszyny bardzo przydatne przy dużych przedsięwzięciach. 

Słysząc “wózek widłowy”, ludzie myślą najczęściej o niewielkim podnośniku czołowym. Rodzajów tych pojazdów jest jednak o wiele więcej, a co za tym idzie, stosowane są one w bardzo wielu, nie do końca oczywistych, miejscach. Następnym razem, kiedy będziesz robić zakupy w osiedlowym dyskoncie lub miniesz budowę, rozejrzyj się dookoła. Może akurat zauważysz nietypowy wózek widłowy w użyciu.

Zdj. główne: Ronen Sigan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak dobrze dobrać kartę graficzną do swoich potrzeb w grach?
Poradnik, jak dobrze dobrać kartę graficzną do swoich potrzeb w grach?
Zastanawiasz się, która karta graficzna będzie najlepsza dla Twoich ulubionych gier? Artykuł pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru, w zależności od Twoich preferencji i wymagań technicznych!
Frazy kluczowe – kluczowy etap pozycjonowania
Frazy kluczowe – kluczowy etap pozycjonowania
W pozycjonowaniu chodzi o osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce internetowej, co umożliwia uzyskanie bardzo dużego ruchu organicznego z Google.
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Jakie elementy powinna zawierać nazwa firmy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Ostatnie wpisy