Crowdfunding zostanie uregulowany prawnie
News!

Crowdfunding zostanie uregulowany prawnie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aktualnie rynek finansowania społecznego nie jest uregulowany w polskich przepisach. Ta sytuacja jednak się zmieni, trwają prace nad stworzeniem przepisów, które będą określać ramy funkcjonowania tego obszaru.

Brak jasnych regulacji na rynku crowdfundingowym to duży problem tej branży. Ramy jej funkcjonowania są niejasne, przez co trudno jest ją rozwijać. Pierwsze pracę nad określeniem przepisów rozpoczęły się już w 2017 roku.

Uregulowanie rynku crowdfundingowego było niezbędne od wielu lat. Już w 2017 roku w ramach prac Komisji Europejskiej uznano, że brak regulacji jest jedną z największych przeszkód dla rozwoju fintechów w obszarze inwestycji – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Artur Granicki.

W sprawie funkcjonowania takich organizacji wypowiedział się dwukrotnie KNF, jednak te stanowiska nie stanowią obowiązujących przepisów.

Dlatego wprowadzenie unijnego rozporządzenia i ustawy, dzięki którym będziemy mieć jasne zasady, zapewni bezpieczeństwo rynku, inwestorów i możliwość rozwoju platform crowdfundingowych w bezpiecznym otoczeniu prawnym. – dodaje Granicki

Przepisy, które wejdą w życie, będą wymagały od platform crowdfundingowych licencji, wydawanych przez KNF.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym jest implementacją europejskiego rozporządzenia z zeszłego roku. W tym projekcie wprowadzony został m.in. obowiązek uzyskania licencji uprawniającej do prowadzenia platform crowdfundingowych. W ramach tej licencji platformy od 2023 roku będą mogły zebrać kwotę nawet do 5 mln euro. Stworzono im też możliwość prowadzenia rynku wtórnego wyemitowanych wcześniej akcji. – wyjaśnia Artur Granicki

Źródło: newseria.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 rzeczy, które warto wiedzieć o marketingu automation
4 rzeczy, które warto wiedzieć o marketingu automation
Szybki, łatwy w obsłudze i oszczędny system marketing automation pomoże rozkręcić każdy biznes!
Mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo – jak duża jest Twoja firma?
Mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo – jak duża jest Twoja firma?
Jaka jest Twoja firma? Sprawdź, czy jesteś mikro, małym czy średnim przedsiębiorcą.
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do monitoringu i kontroli dostępu dla Twojej firmy?
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do monitoringu i kontroli dostępu dla Twojej firmy?
Odkryj najważniejsze kryteria wyboru systemów monitoringu i kontroli dostępu do Twojej firmy. Dowiedz się, jak dobrze zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Ostatnie wpisy