Co to jest JPK?
Finanse

Co to jest JPK?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

JPK, czyli zestaw informacji dotyczących transakcji na tle gospodarczym, które należy przesyłać urzędowi bądź organowi skarbowemu co miesiąc.

Zadaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest ułatwienie i przyspieszenie kontroli dokonywanej na firmach przez Ministerstwo Finansów. Dzięki danym pozyskanym z JPK Ministerstwo ma możliwość bezustannego monitorowania sytuacji pieniężnej – czy wydatki zgadzają się z przychodami etc. Urzędnicy będą w stanie dowiedzieć się wszystkiego w zaledwie kilka minut.

JPK powstał na podstawie art. 193a ordynacji podatkowej, w wyniku czego cała dokumentacja i księgowość zostają przekazane systemom monitorującym i analizującym podległym urzędom podatkowym.

Od lipca 2020 r. do rozliczenia z pliku JPK V7 zobowiązani są wszyscy czynni podatnicy VAT, czyli każdego rodzaju przedsiębiorstwo, bez względu na wielkość.

Zdjęcie główne: Wesley Tingey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy reklama na bilbordzie się opłaca?
Czy reklama na bilbordzie się opłaca?
Bilbordy można spotkać niemal na każdym kroku. Czy taka forma reklamy nadal się opłaca? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?
Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?
Studia na kosmetologii, kursy, a może studium? Podpowiadamy, jaką ścieżkę edukacji wybrać, żeby zostać profesjonalną kosmetyczką!
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Jakie elementy powinna zawierać nazwa firmy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Ostatnie wpisy