Nakaz zapłaty – podstawowe informacje
Finanse

Nakaz zapłaty – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nakaz zapłaty – jakim jest rodzajem orzeczenia i z czym konkretnie się wiąże? Dowiedz się więcej i nie daj się zaskoczyć! Polskie prawo daje nam obowiązki, ale i możliwości.

Jak działa nakaz zapłaty – podstawowe informacje

Nakaz zapłaty – czy kiedyś o nim słyszałeś? Jest to pismo wystawiane przez sąd na wniosek wierzyciela w celu wyegzekwowania długu od dłużnika. Procedura ta może mieć zastosowanie w przypadku, gdy dłużnik nie uregulował należności mimo wcześniejszych upomnień ze strony wierzyciela.

Co istotne, nakaz zapłaty stanowi tytuł wykonawczy, czyli dokument, który pozwala na skuteczne egzekwowanie długu przez wierzyciela. Sąd wydaje nakaz na podstawie wniosku wierzyciela, który powinien zawierać określone informacje, takie jak dane wierzyciela i dłużnika, wysokość długu oraz dowody potwierdzające jego istnienie. Dokument jest doręczany dłużnikowi przez komornika sądowego, który jest uprawniony do egzekucji z majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzyciela.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty?

Czy otrzymanie nakazu zapłaty jest równoznaczne z koniecznością jego wykonania? Niekoniecznie! Polskie prawo daje także inne opcje. Dłużnik ma możliwość złożenia sprzeciwu wobec nakazu zapłaty w terminie 2 tygodni od doręczenia, jeśli uważa, że jest on nieuzasadniony lub niezgodny z prawem. W takim przypadku sprawa trafia na wokandę sądową, gdzie zostaje rozpatrzona na podstawie materiału dowodowego przedstawionego przez strony.

Jeśli natomiast dłużnik nie złoży sprzeciwu wobec nakazu zapłaty w terminie lub jego sprzeciw zostanie odrzucony przez sąd, nakaz staje się prawomocny. Wierzyciel może wówczas zlecić komornikowi sądowemu wykonanie zasądzonej kwoty poprzez zajęcie majątku dłużnika, takiego jak np. rachunki bankowe, nieruchomości czy samochody.

Nakaz zapłaty w praktyce – przykłady

No dobrze, ale jak wygląda nakaz zapłaty w praktyce? Przykładowo: Osoba A wypożyczyła od osoby B samochód na czas urlopu, jednak po zakończeniu umowy osoba A nie oddaje samochodu ani nie płaci za jego wynajem. Osoba B może wystąpić z wnioskiem o nakaz zapłaty w celu odzyskania należności z tytułu wynajmu.

Inna sytuacja: Właściciel mieszkania wynajął je na okres jednego roku, ale po trzech miesiącach najemca przestał płacić czynsz. Właściciel może wystąpić z wnioskiem o nakaz zapłaty, aby szybko odzyskać zaległe czynsze.

Jak widać, nakaz zapłaty może być elementem sytuacji doskonale znanych nam z życia. Warto wobec tego dobrze znać swoje prawa i obowiązki, aby nie wpaść w kłopoty.

Dowiedz się więcej: https://prawnicyoddlugu.pl/

Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*