Projekt strony www – co jest najważniejsze?
Marketing i reklama

Projekt strony www – co jest najważniejsze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobrze zaprojektowana strona internetowa to dla wielu przedsiębiorców podstawa biznesu. Tworzenie strony www nie należy jednak do łatwych. Potrzebna jest wiedza z psychologii, designu oraz z programowania. Co jest najważniejsze przy projektowaniu strony internetowej?

Od czego zacząć?

Jeżeli tworzona jest nowa marka, należy dokładnie przemyśleć sposób, w jaki komunikować się ona będzie. Powinno się określić wartości, które ma reprezentować oraz skojarzenia, które ma wywoływać. Strona www jest jednym z wielu nośników wizerunku firmy. Powinna wyrażać charakter firmy tak samo, jak wszystkie pozostałe materiały reklamowe, jak na przykład ulotki czy wizytówki.

Określ grupę odbiorców

Jeżeli istnieje już konkretny pomysł na komunikację z odbiorcami, należy ich dokładnie zdefiniować. Należy dopasować wygląd i funkcjonowanie strony internetowej do potencjalnej grupy jej użytkowników.

Cel strony

Kolejnym etapem jest zdefiniowanie celu dla strony www. Jest to istotne, ponieważ najważniejszy cel powinien mieć wpływ na zawartość i konstrukcję strony. Inaczej projektowana będzie strona, która ma jedynie opowiadać o ofercie, a inaczej serwis połączony ze sklepem internetowym.

Takich celów może być więcej niż jeden, na przykład: pozyskanie danych, kontakt z konsultantem, założenie konta. Jeśli nie jest znany taki cel, dużo trudniej będzie ją w odpowiedni sposób zaprojektować. Warto jest wyznaczyć taki priorytet zarówno dla całej strony, jak i dla każdej z jej podstron.

Struktura

Warto dokładnie zaplanować konstrukcję strony internetowej i jej zawartość. Dobrym pomysłem może być rozpisanie mapy strony. Powinno się wypisać wszystkie informacje i elementy, które stanowią podstawę serwisu, a później podzielić je na grupy. Taki „spis treści” ma dzielić stronę na najważniejsze sekcje i dalsze stopnie.

Dobre teksty

Podstawą większości stron internetowych są dobrze napisane teksty. Warto poświęcić na tę część dużo czasu, żeby były one naprawdę dobrze przygotowane. Nie powinny być zbyt długie ani pełne niepotrzebnych informacji.

Ułatw kontakt

Komunikacja z osobami, które odwiedzają stronę, powinna być możliwie najbardziej dwustronna. Witryna, która umożliwia łatwy kontakt z jej twórcami wzbudza dużo większe zaufanie.

Dobry serwer

Strona może być idealnie zaprojektowana pod względem wizualnym, jednak na nic to się zda, jeśli nie będzie działała sprawnie. Dlatego też warto korzystać z dobrych serwerów. Na rynku dostępna jest bardzo duża ilość zbyt tanich, a nawet darmowych hostingów, jednak nie warto ryzykować ich wyborem. Najlepiej jest znaleźć złoty środek pomiędzy jakością a ceną, na przykład tu: rapiddc.pl – tanie serwery VPS.

Mobilność strony

Z Internetu coraz częściej korzystamy, używając telefonu. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby zadbać także o zaprojektowanie mobilnej wersji strony.

Warto także przemyśleć stworzenie aplikacji mobilnej, które są bardzo często wybierane przez klientów.

Testowanie

Warto na samym końcu kompleksowo przetestować stronę www. Dobrze jest poznać opinie osób postronnych, jednak należy zwrócić też uwagę na inne rzeczy. przede wszystkim, działanie strony powinno się sprawdzić na różnych urządzeniach i oprogramowaniach. Warto sprawdzić, jak witryna wygląda i działa na najpopularniejszych wersjach telefonów. Trzeba pamiętać też o różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych.

W Internecie dostępne są narzędzia do ogólnego testowania strony, na przykład pod kątem poprawności języka HTML czy ogólnej struktury.

Fot. Crew/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zarządzać sklepem online na platformie PrestaShop?
Jak skutecznie zarządzać sklepem online na platformie PrestaShop?
Odkryj najlepsze praktyki zarządzania sklepem online na platformie PrestaShop. Dowiedz się, jak zoptymalizować procesy, zwiększyć obroty i poprawić zadowolenie klientów.
Jak przyjąć pracownika na płatny staż?
Jak przyjąć pracownika na płatny staż?
Płatny staż to korzystne rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Jak wybrać najskuteczniejszy system antykradzieżowy dla samochodu?
Jak wybrać najskuteczniejszy system antykradzieżowy dla samochodu?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru oraz technologie wspomagające ochronę pojazdu przed kradzieżą. Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swój samochód za pomocą najnowocześniejszych systemów antykradzieżowych.
Ostatnie wpisy