Jakie dokumenty są potrzebne, aby zatrudnić uchodźców?
Zarządzanie

Jakie dokumenty są potrzebne, aby zatrudnić uchodźców?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Z powodu wojny toczącej się na terytorium Ukrainy do Polski przybyło wielu uchodźców, którym należy udzielić wsparcia. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza możliwość legalnego zatrudnienia. Jakie dokumenty są wymagane? 

Jak wygląda proces zatrudnienia?

Na początku trzeba zaznaczyć, że ustawa dotyczy osób, które legalnie przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi lub posiadają Kartę Polaka. Uproszczona procedura pozwala na zatrudnienie uchodźcy bez konieczności posiadania przez niego zezwolenia na pracę, wystarczą dane osobowe.

Jedyny obowiązek, jaki ciąży na pracodawcy, to upewnienie się, czy obcokrajowiec wjechał do Polski legalnie (najczęściej wystarczy do tego pieczątka w paszporcie). Firma musi również powiadomić o fakcie zatrudnienia Powiatowy Urząd Pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy. Co istotne, ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia osoby oczekującej na status uchodźcy, wystarczy, że odpowiednio udokumentuje swój status zaświadczeniem wystawionym przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zdj. główne: Omar Markhieh/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Co powinna zawierać nazwa firmy?
Jakie elementy powinna zawierać nazwa firmy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wizualizacje produktów 3D – nowoczesne narzędzie w marketingu?
Wizualizacje produktów 3D – nowoczesne narzędzie w marketingu?
Czy wizualizacje produktów 3D faktycznie stanowią kluczowe narzędzie w marketingu? Spróbujmy bliżej się im przyjrzeć.
Elektronika: Siła napędowa naszej cyfrowej rewolucji
Elektronika: Siła napędowa naszej cyfrowej rewolucji
Elektronika jest kluczowym filarem naszej współczesnej cyfrowej ery, która wpływa na każdy aspekt naszego życia. W tym artykule zapraszamy Cię do zgłębienia fascynującego świata elektroniki, odkrycia jej wpływu na naszą rzeczywistość oraz spojrzenia w przyszłość tej dynamicznej dziedziny.
Ostatnie wpisy