Drukarka laserowa w firmie – na co warto zwrócić uwagę?
Na start

Drukarka laserowa w firmie – na co warto zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cena sprzętu, eksploatacji, renoma firmy, a może możliwości techniczne? Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup drukarki laserowej dla naszej firmy? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że taki sprzęt będzie często użytkowany. Warto więc dobrze przemyśleć zakup, żeby zapewnić optymalne warunki w pracy. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa?

Podstawowy dylemat brzmi: drukarka laserowa czy atramentowa? Odpowiedź jest dość prosta: w przypadku drukowania dużej ilości tekstu lepszą jakość da drukarka laserowa. W sytuacji, gdy będziemy drukować grafiki, lepszym wyborem jest zwykle drukarka atramentowa. Biurowe zapotrzebowanie w większej mierze obejmuje drukowanie tekstów, więc rozwiązanie podsuwa się samo. Alternatywą może być drukarka żelowa, ale takie urządzenia są dość drogie i trudniej o nie na rynku. 

Dlaczego jeszcze warto polecić drukarkę laserową do biura?

Przede wszystkim chodzi o wydajność i koszt eksploatacji. Już przy kilkunastu zadrukowanych stronach dziennie powinniśmy skusić się na urządzenie laserowe. 

Drukarka laserowa: czarno-biała czy kolorowa?

Po raz kolejny trzeba się tu odwołać do analizy własnych zapotrzebowań. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy urządzenie do zadruku czarno-białego. Jeśli jednak przewidujemy dość regularne drukowanie kolorowych zdjęć lub grafik, wybierzmy drukarkę laserową kolorową. 

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Kuszącą opcją może też być zakup urządzenia wielofunkcyjnego 3 w 1 lub nawet 4 w 1. Taki sprzęt posiada też oprócz drukarki skaner i kopiarkę, w ostatniej wersji także fax. Co jest podstawową barierą w przypadku zakupu takiego urządzenia? Oczywiście chodzi o jego cenę, która będzie wyższa niż przy drukarce laserowej. 

Istotne parametry. Na co zwracać uwagę? 

Oczywiście występuje też szereg parametrów, które mają znaczenie w przypadku zakupu drukarki laserowej. Na co szczególnie trzeba uważać?

Szybkość druku przede wszystkim

Wiadomo, że drukarka cyfrowa jest potrzebna praktycznie zawsze. Nie w każdym przypadku konieczna będzie jednak bardzo wysoka prędkość wydruku. Za każdym razem idzie zaś za nią wzrost ceny. Zaleca się wybór drukarek o szybkości drukowania:

  • od 4 do 10 stron na minutę przy sporadycznym korzystaniu z urządzenia;
  • od 10 do 30 stron w małej lub średniej firmie;
  • powyżej 30 stron wtedy, gdy chodzi o dużą firmę z licznym zespołem pracowniczym.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Obecnie standardem powinna być drukarka bezprzewodowa. Takie urządzenie działa dzięki łączu Wi-Fi. Pozwala na to, aby korzystały z niego wszystkie osoby w biurze – mogą na bieżąco drukować ważne dla siebie dokumenty. Dzięki temu możemy też optymalnie rozplanować przestrzeń, ale też np. korzystać w pracy ze smartfona lub tabletu. 

Format i gramatura papieru

Typowy papier do drukarek ma gramaturę 100 g/m2. Wystarcza do większości zastosowań. Jeśli jednak planujemy np. drukować na grubym i ciężkim papierze fotograficznym, musimy odpowiednio zwiększyć gramaturę do 200 g/m2. Podobnie jest z formatem wydruku. Standard to A4. Jeśli jednak zależy nam na A3, to powinniśmy zadbać o to, żeby nasze urządzenie obsługiwało taką wielkość. 

Dodatkowe funkcje urządzenia

Jakie jeszcze funkcje może mieć drukarka laserowa? Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na to, czy obsługuje karty pamięci i czy posiada port USB. Pozwoli nam to przyspieszyć pracę i wykonywać ją np. bez korzystania z komputera.

Zdj. główne: Joshua Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto odbyć kurs motorowodny?
Czy warto odbyć kurs motorowodny?
Czy warto odbyć kurs motorowodny? Bezpieczeństwo na wodzie, nowe możliwości i niezależność. Zdobądź uprawnienia i odkryj pasję na łodzi motorowej!
Facebook Ads – najważniejsze informacje w jednym miejscu
Facebook Ads – najważniejsze informacje w jednym miejscu
Facebook Ads to jeden z najpopularniejszych i najefektywniejszych systemów reklamowych w mediach społecznościowych. Sprawdzamy jego możliwości.
Jakie cechy powinien mieć lider zespołu?
Jakie cechy powinien mieć lider zespołu?
Czym powinien charakteryzować się lider grupy? Oto najważniejsze cechy, które powinien mieć.
Ostatnie wpisy