Drukarka laserowa w firmie – na co warto zwrócić uwagę?
Na start

Drukarka laserowa w firmie – na co warto zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cena sprzętu, eksploatacji, renoma firmy, a może możliwości techniczne? Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup drukarki laserowej dla naszej firmy? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że taki sprzęt będzie często użytkowany. Warto więc dobrze przemyśleć zakup, żeby zapewnić optymalne warunki w pracy. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa?

Podstawowy dylemat brzmi: drukarka laserowa czy atramentowa? Odpowiedź jest dość prosta: w przypadku drukowania dużej ilości tekstu lepszą jakość da drukarka laserowa. W sytuacji, gdy będziemy drukować grafiki, lepszym wyborem jest zwykle drukarka atramentowa. Biurowe zapotrzebowanie w większej mierze obejmuje drukowanie tekstów, więc rozwiązanie podsuwa się samo. Alternatywą może być drukarka żelowa, ale takie urządzenia są dość drogie i trudniej o nie na rynku. 

Dlaczego jeszcze warto polecić drukarkę laserową do biura?

Przede wszystkim chodzi o wydajność i koszt eksploatacji. Już przy kilkunastu zadrukowanych stronach dziennie powinniśmy skusić się na urządzenie laserowe. 

Drukarka laserowa: czarno-biała czy kolorowa?

Po raz kolejny trzeba się tu odwołać do analizy własnych zapotrzebowań. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy urządzenie do zadruku czarno-białego. Jeśli jednak przewidujemy dość regularne drukowanie kolorowych zdjęć lub grafik, wybierzmy drukarkę laserową kolorową. 

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Kuszącą opcją może też być zakup urządzenia wielofunkcyjnego 3 w 1 lub nawet 4 w 1. Taki sprzęt posiada też oprócz drukarki skaner i kopiarkę, w ostatniej wersji także fax. Co jest podstawową barierą w przypadku zakupu takiego urządzenia? Oczywiście chodzi o jego cenę, która będzie wyższa niż przy drukarce laserowej. 

Istotne parametry. Na co zwracać uwagę? 

Oczywiście występuje też szereg parametrów, które mają znaczenie w przypadku zakupu drukarki laserowej. Na co szczególnie trzeba uważać?

Szybkość druku przede wszystkim

Wiadomo, że drukarka cyfrowa jest potrzebna praktycznie zawsze. Nie w każdym przypadku konieczna będzie jednak bardzo wysoka prędkość wydruku. Za każdym razem idzie zaś za nią wzrost ceny. Zaleca się wybór drukarek o szybkości drukowania:

  • od 4 do 10 stron na minutę przy sporadycznym korzystaniu z urządzenia;
  • od 10 do 30 stron w małej lub średniej firmie;
  • powyżej 30 stron wtedy, gdy chodzi o dużą firmę z licznym zespołem pracowniczym.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Obecnie standardem powinna być drukarka bezprzewodowa. Takie urządzenie działa dzięki łączu Wi-Fi. Pozwala na to, aby korzystały z niego wszystkie osoby w biurze – mogą na bieżąco drukować ważne dla siebie dokumenty. Dzięki temu możemy też optymalnie rozplanować przestrzeń, ale też np. korzystać w pracy ze smartfona lub tabletu. 

Format i gramatura papieru

Typowy papier do drukarek ma gramaturę 100 g/m2. Wystarcza do większości zastosowań. Jeśli jednak planujemy np. drukować na grubym i ciężkim papierze fotograficznym, musimy odpowiednio zwiększyć gramaturę do 200 g/m2. Podobnie jest z formatem wydruku. Standard to A4. Jeśli jednak zależy nam na A3, to powinniśmy zadbać o to, żeby nasze urządzenie obsługiwało taką wielkość. 

Dodatkowe funkcje urządzenia

Jakie jeszcze funkcje może mieć drukarka laserowa? Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na to, czy obsługuje karty pamięci i czy posiada port USB. Pozwoli nam to przyspieszyć pracę i wykonywać ją np. bez korzystania z komputera.

Zdj. główne: Joshua Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kasy fiskalne online – gdzie są obowiązkowe?
Kasy fiskalne online – gdzie są obowiązkowe?
Którzy przedsiębiorcy muszą zmienić swoją kasę fiskalną na kasę online? Znamy odpowiedź!
Kurs z Excela – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Kurs z Excela – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Rozwiń skrzydła i opanuj Excela! Zdobądź niezbędne umiejętności do efektywnej analizy danych i tworzenia raportów. Kurs z Excela czeka na Ciebie!
Jak podnieść swoje kompetencje jako grafik?
Jak podnieść swoje kompetencje jako grafik?
Zajmowanie się grafiką jest Twoim zawodem, pasją, a może dopiero chcesz zacząć przygodę z nią? W tym artykule znajdziesz kilka propozycji.
Ostatnie wpisy