środa, 7 czerwca, 2023

Z powodu wojny toczącej się na terytorium Ukrainy do Polski przybyło wielu uchodźców, którym należy udzielić wsparcia. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza możliwość legalnego zatrudnienia. Jakie dokumenty są wymagane? 

Jak wygląda proces zatrudnienia?

Na początku trzeba zaznaczyć, że ustawa dotyczy osób, które legalnie przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi lub posiadają Kartę Polaka. Uproszczona procedura pozwala na zatrudnienie uchodźcy bez konieczności posiadania przez niego zezwolenia na pracę, wystarczą dane osobowe.

Jedyny obowiązek, jaki ciąży na pracodawcy, to upewnienie się, czy obcokrajowiec wjechał do Polski legalnie (najczęściej wystarczy do tego pieczątka w paszporcie). Firma musi również powiadomić o fakcie zatrudnienia Powiatowy Urząd Pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy. Co istotne, ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia osoby oczekującej na status uchodźcy, wystarczy, że odpowiednio udokumentuje swój status zaświadczeniem wystawionym przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zdj. główne: Omar Markhieh/pexels.com

Tagi: , ,

Copywriter i dziennikarz technologiczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisał dla takich portali, jak Komputer Świat, PCLab, Tabletowo czy SpeedTest. Fan dobrego sprzętu audio. Po godzinach gra w symulacje i ogląda filmy sensacyjne.

0 Komentarze

Zostaw komentarz