niedziela, 4 czerwca, 2023

Zgrany zespół to z pewnością szansa na lepsze wyniki – także te finansowe. Warto stale dbać o jego spoistość. Związana jest z tym swego rodzaju praca u podstaw, jaką jest integracja pracowników. W jaki sposób organizować spotkania mające zwiększyć spoistość grupy? Jakie są korzyści z nich płynące? 

Czym jest integracja pracowników w firmie?

Słownikowo termin „integracja” jest tłumaczony jako „proces tworzenia całości z części” (słownik PWN). W jaki sposób odnieść to do działania organizacji, jaką jest firma? Przede wszystkim chodzi o zgranie zespołu pracowniczego. Każda osoba będąca jego częścią jest unikalna i reprezentuje swoisty zespół cech, które dają wartość zespołowi. Mogą być jednak w pełni wykorzystane przez przedsiębiorstwo dopiero wtedy, gdy będą się uzupełniać i łączyć z tak samo niepowtarzalnymi cechami. Warto wiedzieć, że zgrany zespół także jest kapitałem, który pozwala później osiągać większe korzyści w postaci zysków finansowych.

Jakie korzyści daje integracja w organizacji?

Team building jest coraz bardziej docenianą dziedziną. Jakimi korzyściami dla organizacji odznacza się integracja pracowników? Przede wszystkim możemy tu mówić o pozytywnych efektach w postaci:

 • budowania skutecznej komunikacji pomiędzy pracownikami;
 • zwiększenia kwalifikacji posiadanych przez pracowników;
 • podniesienia poziomu lojalności wobec firmy;
 • zwiększenia efektywności.

Spotkanie integracyjne przynoszą same korzyści

Bardzo dobrym sposobem na poprawienie integracji zespołu w firmie są imprezy integracyjne. Oczywiście zawsze związane są z poniesieniem pewnych kosztów, ale takie wydatki są warte korzyści, które finalnie osiągamy. Spotkania integracyjne mogą być zresztą organizowane na bardzo różnych etapach budowania zespołu:

 • dla lepszego poznania się – sprawdzają na początku wspólnej pracy lub wówczas, gdy do zespołu dołączają nowi członkowie;
 • cyklicznie – po to, by pielęgnować dobre relacje i móc we wspólnym gronie w ciekawy sposób odreagować stres;
 • w sytuacjach kryzysowych – np. po to, żeby zażegnać tlące się w grupie konflikty lub nabrać większej motywacji do wspólnego działania.

Jak zorganizować dobre spotkanie integracyjne?

Organizacja spotkania integracyjnego leży po stronie pracodawcy lub lidera zespołu. Forma, miejsce i charakter takiej imprezy powinny być dostosowane do specyfiki pracy, osób pracujących w zespole, firmowego zwyczaju i możliwości. Warto też, żeby scenariusz takiego spotkania uwzględniał atrakcje, które pozwolą pracownikom na poznanie siebie w nieco inny sposób niż zwykle. Powinno być zabawnie, ale z korzyścią dla spoistości grupy. Integracje pracownicze często przybierają formę:

 • kilkudniowych wyjazdów – najbardziej zaawansowana, wymagająca i najdroższa forma, która jednak często związana jest z najlepszymi wspomnieniami. Zwykle trwa dwa lub trzy dni i związana jest z przebywaniem tylko w pracowniczym gronie, ale w zupełnie innych realiach. Może to być wyjazd do SPA, w góry, ale także integracja połączona ze szkoleniami lub udziałem w konferencji;
 • spotkań w terenie – integracja może też odbywać się w formie rozgrywki paintballowej lub rodzinnego pikniku;
 • spotkań w firmie – w mniej formalnych okolicznościach można też spotkać się po pracy;
 • wspólnych wyjść – niekiedy dobrym i dość tanim wyjściem jest wspólne udanie się do klubu, na kręgle lub do baru.

Przeczytaj też: https://oystem.pl/zarzadzanie/najlepsze-sposoby-na-utrzymanie-koncentracji-w-pracy/

Zdjęcie główne: RF._.studio/pexels.com

Tagi: , ,

Z zaciekawieniem przygląda się temu, jak dynamicznie w ciągu ostatnich miesięcy rozwija się branża e-commerce. Widzi w tym szansę zwłaszcza dla młodych i energicznych ludzi, którzy chętnie korzystają z nowinek technicznych. Sam bardzo ceni sobie pracę zdalną i niezależność. Chętnie dzieli się z innymi przemyśleniami i zdobytymi informacjami. Lubi naturę, zwierzęta i ciekawe rozmowy przy kawie.

0 Komentarze

Zostaw komentarz