niedziela, 4 czerwca, 2023

Artykuł sponsorowany

Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że na krajowym i wojewódzkim rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego i technicznego, zwłaszcza w branży budowlanej, stolarce budowlanej, elektronice i automatyce. 

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy 

Pandemia koronawirusa oraz rozwój technologii przyniosły znaczące zmiany we wszystkich sektorach gospodarki. Trendy na rynku pracy szybko się zmieniają, przez co od pracowników wymaga się elastyczności i nieustannego rozwoju kompetencji. Wielu młodych ludzi decyduje się na edukację do zawodów technicznych, ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów, możliwość wysokich zarobków oraz niezłe perspektywy pracy w kraju i za granicą.

Wprowadzenie nowych technologii budowlanych z zakresu elektroniki i automatyki, a także dynamicznie rozwijający się sektor stolarki budowlanej sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na absolwentów tych specjalizacji. Według tegorocznego raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki na rynku przewiduje się zapotrzebowanie na zawody, takie jak betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, automatyk czy technik spawalnictwa. To duża szansa dla osób, których interesuje np. stolarstwo lub naprawa elektroniki i automatyki przemysłowej.

Szkoły zawodowe, policealne i kursy 

Chociaż bezrobocie w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie, pracodawcy wciąż mają problemy ze znalezieniem specjalistów i w wielu branżach rośnie zapotrzebowanie na wykształconą kadrę na poziomie technicznym.

Jedną z dróg, dzięki którym można uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie, jest edukacja w zasadniczej szkole zawodowej. Kompetencje do wykonywania wielu profesji można nabyć również dzięki udziałowi w kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Atrakcyjnym rozwiązaniem są także policealne szkoły zawodowe, które prowadzą zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Szkoły policealne posiadające uprawnienia placówki publicznej wydają państwowe świadectwa i dyplomy, dzięki czemu absolwenci mogą otrzymać tytuł technika lub równorzędny tytuł zawodowy danego kierunku. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu w branży medyczno-społecznej, sprawdź listę wszystkich kierunków w ofercie edukacyjnej warszawskiego Collegium pod adresem:  

https://www.collegium.com.pl/

Warto brać udział także w szkoleniach z zakresu pełnej obsługi nowoczesnych maszyn z dziedziny m.in. obróbki laserowej czy operowania maszynami budowlanymi. Coraz większą popularnością cieszy się wycinanie laserowe oraz tworzenie prototypów przy użyciu drukowania przestrzennego, co pozwala na uzyskanie precyzyjnie wykonanych elementów konstrukcyjnych.

Zdj. główne: Jeswin Thomas/unsplash.com

Tagi: , ,

Absolwentka filologii, miłośniczka pisania i dalekich podróży. Lubi wykorzystywać nowoczesne technologie w nauce języków obcych i przy organizacji pracy kreatywnej.

0 Komentarze

Zostaw komentarz