Techniczne zawody – jak je zdobyć?
Szkolenia i kursy

Techniczne zawody – jak je zdobyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że na krajowym i wojewódzkim rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego i technicznego, zwłaszcza w branży budowlanej, stolarce budowlanej, elektronice i automatyce. 

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy 

Pandemia koronawirusa oraz rozwój technologii przyniosły znaczące zmiany we wszystkich sektorach gospodarki. Trendy na rynku pracy szybko się zmieniają, przez co od pracowników wymaga się elastyczności i nieustannego rozwoju kompetencji. Wielu młodych ludzi decyduje się na edukację do zawodów technicznych, ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów, możliwość wysokich zarobków oraz niezłe perspektywy pracy w kraju i za granicą.

Wprowadzenie nowych technologii budowlanych z zakresu elektroniki i automatyki, a także dynamicznie rozwijający się sektor stolarki budowlanej sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na absolwentów tych specjalizacji. Według tegorocznego raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki na rynku przewiduje się zapotrzebowanie na zawody, takie jak betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, automatyk czy technik spawalnictwa. To duża szansa dla osób, których interesuje np. stolarstwo lub naprawa elektroniki i automatyki przemysłowej.

Szkoły zawodowe, policealne i kursy 

Chociaż bezrobocie w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie, pracodawcy wciąż mają problemy ze znalezieniem specjalistów i w wielu branżach rośnie zapotrzebowanie na wykształconą kadrę na poziomie technicznym.

Jedną z dróg, dzięki którym można uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie, jest edukacja w zasadniczej szkole zawodowej. Kompetencje do wykonywania wielu profesji można nabyć również dzięki udziałowi w kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Atrakcyjnym rozwiązaniem są także policealne szkoły zawodowe, które prowadzą zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Szkoły policealne posiadające uprawnienia placówki publicznej wydają państwowe świadectwa i dyplomy, dzięki czemu absolwenci mogą otrzymać tytuł technika lub równorzędny tytuł zawodowy danego kierunku. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu w branży medyczno-społecznej, sprawdź listę wszystkich kierunków w ofercie edukacyjnej warszawskiego Collegium pod adresem:  

https://www.collegium.com.pl/

Warto brać udział także w szkoleniach z zakresu pełnej obsługi nowoczesnych maszyn z dziedziny m.in. obróbki laserowej czy operowania maszynami budowlanymi. Coraz większą popularnością cieszy się wycinanie laserowe oraz tworzenie prototypów przy użyciu drukowania przestrzennego, co pozwala na uzyskanie precyzyjnie wykonanych elementów konstrukcyjnych.

Zdj. główne: Jeswin Thomas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawowy osprzęt transportowy
Podstawowy osprzęt transportowy
Sprzęt transportowy jest nieodłącznym elementem działania każdej firmy branży TSL. Dowiedz się więc, jaki podstawowy osprzęt powinien znaleźć się w firmach transportowych.
Kasy fiskalne online – gdzie są obowiązkowe?
Kasy fiskalne online – gdzie są obowiązkowe?
Którzy przedsiębiorcy muszą zmienić swoją kasę fiskalną na kasę online? Znamy odpowiedź!
Public Relations: Budowanie Wizerunku i Komunikacja z Powodzeniem
Public Relations: Budowanie Wizerunku i Komunikacja z Powodzeniem
Public Relations (PR) to dziedzina zajmująca się budowaniem i utrzymywaniem pozytywnego wizerunku organizacji, marki lub osoby poprzez skuteczną komunikację.
Ostatnie wpisy