Jaki program do obsługi poczty wybrać? Wiadome jest, że zwłaszcza w dobie home office właśnie komunikacja poprzez wiadomości e-mail nabrała dużo większego znaczenia. Jakie możliwości oferują programy, które są dostępne na rynku? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.
Po co jest nam właściwie program do obsługi poczty? Jakie cechy powinien mieć, żebyśmy chcieli trudzić się jego instalacją? Wreszcie – czy faktycznie pomiędzy poszczególnymi ofertami programów na rynku są tak duże różnice?
W praktyce do wysyłania i odbierania poczty e-mail wystarczy przeglądarka internetowa. Mamy też systemy działające online, takie jak Gmail lub Outlook.com. Po co więc dodatkowy program przeznaczony dla tego zagadnienia? Cały problem sprowadza się do tego, że wraz z ilością i znaczeniem wysyłanych wiadomości rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczne funkcje. Właśnie desktopowe programy do obsługi poczty pozwalają na to, by w spersonalizowany sposób nią zarządzać.
Znaczenie takich programów jest tym większe wtedy, gdy musimy zarządzać większą liczbą kont. W cyklu życia i funkcjonowania firmy nie jest to niczym rzadkim. Łatwo wówczas o całkiem spory chaos – dodatkowo z pewnością przełączanie się z konta na konto nie może być wygodne. Programy do obsługi poczty łatwiej radzą sobie z takimi trudnościami. Które z nich warto brać pod uwagę?
Chyba najbardziej znany program do zarządzania pocztą e-mail. Czy wciąż jest najlepszy? Wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Jego zaletą jest wszechstronność i to, że już w wersji podstawowej nie musimy podporządkowywać się limitom wielkości załączników. To bardzo przydatne w biurowej praktyce, gdzie w przeciwnym razie jesteśmy zmuszeni pakować treści do plików zip. Jest przy tym bezpieczny, może być używany stacjonarnie i w podróży, jego interfejs niekoniecznie jest jednak dość przejrzysty, co może zniechęcać zwłaszcza nowych użytkowników.
Inky jest przeciwieństwem Outlooka w zakresie prostoty interfejsu. Pozwala na szybkie łączenie kont z różnych aplikacji – wiele formularzy może być automatycznie uzupełnianych, co mocno skraca czas. Można dzięki niemu stworzyć ujednoliconą skrzynkę pocztową lub sprawdzać wiadomości z poszczególnych kont w szybszy i prostszy sposób.
Powszechnie kojarzony jako alternatywa dla Outlooka, daje bardzo duże możliwości w zakresie personalizacji. Oprócz podstawowych funkcji korzystać możemy z dodatków instalowanych w miarę potrzeb. Thunderbird bardzo mocno chwalony jest za duży poziom bezpieczeństwa. Szyfrowane wiadomości e-mail będą trudne do przechwycenia, co za tym idzie – nie wpadną w niepowołane ręce.
Prosta konfiguracja i przejrzysty interfejs nie idą niestety w parze z dużą liczbą dodatkowych funkcji. Jest instalowany wraz z systemem operacyjnym Windows – często wybierają go osoby, które potrzebują delikatnego usprawnienia obsługi poczty i jej uporządkowania.
Program pozwala na stworzenie ujednoliconej skrzynki odbiorczej. Dodatkowo łatwe jest tu wyszukiwanie zdjęć i plików. W operowaniu wśród niezliczonej korespondencji pomagają kolorowe wskaźniki. Bardzo daleko posunięta możliwość personalizacji interfejsu jest kolejną z zalet, których MailBird posiada oczywiście więcej.
Ten darmowy program jest chwalony za szybką i intuicyjną obsługę. Poleca się go osobom przechowującym dużą ilość plików w chmurze. Z tą aplikacją nie grozi nam także zalanie spamem – filtry są w jego przypadku silne i faktycznie dobrze działają. Dzięki niemu możemy też zabezpieczać hasłem katalogi czy tworzyć szablony wiadomości.
Zdj. główne: Austin Distel/unsplash.com