Artykuł sponsorowany
Marzy Ci się otwarcie własnej kawiarni lub restauracji, ale nie masz odpowiednich środków? Możesz ubiegać się o dotacje! Podpowiadamy, jaki konkretnie kroki musisz podjąć, aby otrzymać fundusze na otwarcie swojej gastronomii.
Otwarcie własnej gastronomii to marzenie wielu osób. Jednak sfinansowanie takie przedsięwzięcia nie jest najprostszym zadaniem. Nie musisz jednak posiadać ogromnego funduszu – możesz ubiegać się o dotacje. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, aby starać się o dotacje z urzędu pracy, jest posiadanie lokalu. W momencie składania wniosku musisz dysponować miejscem, w którym działalność będzie prowadzona. Dla urzędu pracy kluczowe jest dołączenie dokumentu potwierdzającego jego posiadanie na przykład umowy najmu lub aktu notarialnego.
Potrzebne będą także inne dokumenty oraz załączniki. Ich brak może bowiem stanowić podstawę do odrzucenia aplikacji. W regulaminie dostępnym w UP znajdziesz zestaw obowiązkowych i dodatkowych załączników, które zwiększą Twoje szanse na dotację. Najczęściej są to dokumenty takie jak CV, kserokopie dyplomów ukończenia szkoły, kursów i szkoleń, świadectwa pracy, prawo jazdy i ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu, referencje, umowy o współpracy lub listy intencyjne.
Gdy posiadasz już komplet dokumentów, możesz przejść do samego wniosku. Koniecznie zawrzyj w nim cały plan biznesowy oraz pomysły związane z prowadzeniem lokalu gastronomicznego, ponieważ we wniosku liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły. Pamiętaj także o tym, że kluczowe znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowanym przedsiębiorstwem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zawierasz z urzędem umowę, a następnie otrzymujesz fundusze na konto bankowe.
Następny krok, to zarejestrowanie działalności gospodarczej. Ważne jest, aby zrobić to dopiero po zawarciu umowy z UP, bo inaczej pieniądze przepadną. Po założeniu firmy możesz przystąpić do wydatkowania kwoty. Pamiętaj jednak, aby każdy wydatek były zgodny z zapisami umowy. Nie zapomnij także, że musisz zrobić to w wyznaczonym czasie.
Jeśli udało Ci się zdobyć dofinansowanie własnej gastronomii, możesz przejść do tworzenia restauracji. Przede wszystkim trzymaj się stworzonego wcześniej biznesplanu, który określał jaki lokal chcesz otworzyć, co go będzie wyróżniać, jak wygląda sytuacja na naszym rynku lokalnym, jak wygląda konkurencja oraz jaki jest profil klienta i dla kogo będzie Twoja restauracja. Jest to także moment na zadbanie o pozostałe formalności takie jak wytyczne Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciw Pożarowej, Sanepidu oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gdy spełnisz wszystkie te wymogi, możesz nareszcie przejść do
wyposażania restauracji, na przykład korzystając ze strony https://www.unigastro.pl/pol_m_RODZAJ-LOKALU_CUKIERNIA-I-LODZIARNIA-1853.html. Poszukaj także dobrych dostawców i producentów takich jak producent maszyn piekarniczych. Pamiętaj też, że aby przyciągnąć klientów wystrój powinien być pomysłowy i mieć motyw przewodni. Najważniejsze, aby był on spójny z tym, jaki rodzaj restauracji otwierasz i jakie jedzenie będziesz serwować.
Zdjęcie główne: Rachel Claire/pexels.com