Czym jest E-TOLL?
News!

Czym jest E-TOLL?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

E-TOLL to system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Polsce. Polega na wyposażeniu pojazdu w specjalny nadajnik, który pozwala na automatyczne pobieranie opłat za przejazd przez bramki opłat. Dzięki temu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy bramkach i przepłacać za przejazd.

Jak działa system E-TOLL?

W Polsce system E-TOLL funkcjonuje od 2011 roku. Początkowo obejmował tylko autostrady A2 i A4, jednak wraz z upływem czasu został rozszerzony na inne drogi ekspresowe i autostrady w kraju. Obecnie E-TOLL obejmuje ponad 2200 km dróg, co stanowi około 70% sieci autostrad i dróg ekspresowych.

Aby skorzystać z systemu E-TOLL, kierowca musi zaopatrzyć się w specjalny nadajnik, który montuje się na przedniej szybie pojazdu. Nadajnik jest wydawany przez operatora systemu E-TOLL, czyli firmę Autostrada Eksploatacja SA. Kierowcy mogą również zakupić nadajnik w sklepach takich jak np. https://etoll.pl oraz w niektórych stacjach benzynowych.

Kiedy kierowca wjeżdża na autostradę lub drogę ekspresową, system E-TOLL automatycznie pobiera opłatę za przejazd i odnotowuje to w bazie danych. Istnieje możliwość sprawdzenia historii swoich przejazdów i pobranych opłat na stronie internetowej operatora systemu.

Zalety systemu E-TOLL

Zaletą systemu E-TOLL jest przede wszystkim wygoda dla kierowców. Dzięki niemu nie trzeba zatrzymywać się przy bramkach opłat, co znacznie skraca czas podróży. Ponadto w tym wypadku nie trzeba martwić się o posiadanie drobnych pieniędzy na opłaty za przejazd, gdyż system pobiera opłatę elektronicznie.

Wprowadzenie systemu E-TOLL pozwoliło również na zmniejszenie liczby kierowców korzystających z tzw. objazdów, czyli tras alternatywnych omijających bramki opłat. Dzięki temu drogi są mniej obciążone, a kierowcy oszczędzają czas i paliwo.

Wady systemu E-TOLL

Wadą systemu E-TOLL jest jednak koszt jego wprowadzenia i utrzymania. Montaż nadajników wymaga nakładów finansowych, które ponoszą zarówno operator systemu, jak i kierowcy. Ponadto niektórzy użytkownicy autostrad skarżą się na problemy z działaniem systemu, takie jak niewłaściwe pobieranie opłat lub problemy z odczytem nadajnika.

E-TOLL to system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Polsce, który zapewnia wygodę i oszczędność czasu dla kierowców. Dzięki niemu nie trzeba zatrzymywać się przy bramkach opłat i martwić się o posiadanie drobnych pieniędzy na opłaty. Wprowadzenie systemu z pewnością przyczyniło się do usprawnienia ruchu drogowego i zwiększenia komfortu podróży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zmiana danych w CEIDG – co trzeba zgłosić?
Zmiana danych w CEIDG – co trzeba zgłosić?
Zmieniłeś dane swojej firmy? Pamiętaj o zaktualizowaniu wpisu w CEIDG. Wyjaśniamy jak to zrobić!
Czy można otrzymać dopłatę do zakupu samochodu firmowego?
Czy można otrzymać dopłatę do zakupu samochodu firmowego?
Program „Mój elektryk” i dofinansowanie na zakup samochodu służbowego – oto najważniejsze zasady.
Jak oprogramowanie POS może zwiększyć wydajność twojego sklepu detalicznego?
Jak oprogramowanie POS może zwiększyć wydajność twojego sklepu detalicznego?
Dowiedz się, jak technologia POS może zwiększyć zyski i wydajność Twojego sklepu detalicznego. Zapraszamy do przeczytania najnowszych wskazówek i przykładów zastosowania.
Ostatnie wpisy