Szkolenie BHP – kiedy należy je wykonać?
Szkolenia i kursy

Szkolenie BHP – kiedy należy je wykonać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z pracodawców zobowiązany jest do zaznajomienia swoich pracowników z aktualnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to wymóg państwowy wynikający z Kodeksu pracy. 

Należy wiedzieć, że szkolenia BHP muszą być przeprowadzane regularnie, a ich częstotliwość zależy od kilku czynników. Istnieje również wyjątkowa sytuacja, podczas której możliwe jest dopuszczenie pracownika do wykonywania powierzonej mu pracy bez wcześniejszego przeszkolenia.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia BHP?

Po zatrudnieniu nowego pracownika, przed dopuszczeniem go do pracy należy przeprowadzić instruktaż stanowiskowy, który inaczej nazywany jest wstępnym szkoleniem BHP. Każdy zakład pracy powinien zapewniać bezpieczeństwo zatrudnionym osobom, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wyznaczonych terminów szkoleń – zarówno tych wstępnych, jak i okresowych.

Okresowe szkolenia BHP przeprowadzane są cyklicznie. Informacja dotycząca ich częstotliwości uzależniona jest głównie od rodzaju wykonywanych prac. Pierwsze szkolenie okresowe musi się odbyć maksymalnie w ciągu 12 miesięcy od tego wstępnego, z wyjątkiem pracodawców i osób kierujących ludźmi – ci szkolą się już po 6 miesiącach. Jeśli chodzi o kolejne szkolenia, sprawa wygląda nieco inaczej. Pracodawcy, kierownicy, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy BHP i ci narażeni na czynniki szkodliwe dla zdrowia muszą odbywać szkolenia co 5 lat. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych co 3 lata, a ci wykonujący prace szczególnie niebezpieczne – co roku.

Kiedy nie ma obowiązku odbycia szkolenia BHP?

Pracownicy administracyjno-biurowi są zwolnieni ze szkoleń okresowych, chociaż przed styczniem 2019 r. musieli odbywać je co 6 lat. Oczywiście w trosce o bezpieczeństwo swoich podwładnych (oraz własne) pracodawca nadal może, wedle uznania, przeprowadzać takie szkolenia. Istnieje również jeden wyjątek, kiedy nie ma obowiązku wysyłania pracownika na szkolenie BHP.

Wystarczy, że zatrudniony pracownik dostarczy pracodawcy dokument poświadczający, że już odbył takie szkolenie w swoim poprzednim miejscu zatrudnienia. Ważne jest tylko to, aby poprzednia praca miała dokładnie taki sam charakter jak obecna oraz aby była to praca wykonywana bezpośrednio przed podpisaniem umowy w nowym zakładzie pracy.

Co powinno obejmować szkolenie BHP?

W obecnych czasach większość przedsiębiorstw decyduje się na zawarcie współpracy z oddzielną firmą specjalizującą się w przeprowadzaniu szkoleń z zakresu BHP. Szkolenie wstępne dzieli się na dwa etapy: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Pierwszy typ ma za zadanie zapoznać pracownika z przepisami BHP mającymi charakter ogólny oraz tymi obowiązującymi w danym zakładzie pracy.

Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadza już sam pracodawca bądź bezpośredni kierownik. Ma on za zadanie zapoznać pracownika z instrukcjami dotyczącymi tego, jak bezpiecznie wykonywać pracę na wskazanym stanowisku. Szkolenie okresowe ma na celu jedynie zaktualizowanie i utrwalenie wiedzy pozyskanej na szkoleniu wstępnym.

Jakie są dopuszczalne formy szkolenia BHP?

Szkolenie BHP może zostać przeprowadzone w formie kursu lub seminarium. Coraz bardziej popularne staje się również tzw. samokształcenie kierowane w postaci e-learningu. Powyższe formy nie dotyczą jednak pracowników robotniczych, którzy ze względu na trudny charakter pracy muszą być szkoleni podczas wykładu połączonego z bezpośrednim instruktażem na stanowisku pracy.

Zdj. główne: Matthew Waring/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?
Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?
Studia na kosmetologii, kursy, a może studium? Podpowiadamy, jaką ścieżkę edukacji wybrać, żeby zostać profesjonalną kosmetyczką!
Tłumaczenia biznesowe — podstawa działania każdej firmy
Tłumaczenia biznesowe — podstawa działania każdej firmy
Każda firma, która działa lub planuje rozwijać swój biznes poza granicami Polski, powinna zadbać o profesjonalny wizerunek i najwyższe standardy, aby przyciągnąć potencjalnych klientów.
Polsko-ukraińskie przedsiębiorstwo produkujące broń? To fakt!
Polsko-ukraińskie przedsiębiorstwo produkujące broń? To fakt!
Polsko-ukraińskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe? Sprawdź, co już wiadomo.
Ostatnie wpisy