Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?
Szkolenia i kursy

Studia kosmetyczne czy kurs – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód kosmetyczki zaliczany jest do usług osobistych związanych z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Jest niezwykle popularny, a zarobki profesjonalistów są bardzo wysokie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na edukację w tym kierunku. Chcesz zostać kosmetyczką, ale nie wiesz, jaką ścieżkę nauki obrać? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Zawód kosmetyczki

W pracy kosmetyczki liczą się umiejętności praktyczne, a także doświadczenie zawodowe. Na tym stanowisku wykonywane są zabiegi upiększające z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, takie jak: oczyszczanie, nawilżanie oraz zabiegi złuszczające, które obejmują okolice twarzy i dekoltu. Klienci cenią sobie również zabiegi stylizacyjne, na przykład stylizację paznokci oraz wykonywanie makijażu.

Od kosmetyczki wymaga się wiedzy na temat problemów skóry. Klienci doceniają porady z zakresu pielęgnacji, więc niezmiernie ważne w pracy kosmetyczki są wysoko rozwinięte umiejętności miękkie: komunikacja, spokój, opanowanie, wyczucie stylu.

Przeczytaj też: Oprogramowanie do kontroli pracowników online dla kadry zarządzającej.

Studia kosmetologii czy kursy?

Wiele osób, które są zainteresowane pracą w branży kosmetycznej, zastanawia się, jaką ścieżkę edukacji najlepiej wybrać. Kosmetyczka ma mniejsze możliwości na rynku pracy niż kosmetolog. Aby pracować jako kosmetyczka, należy ukończyć technikum kosmetyczne lub studium kosmetyczne i ciągle się rozwijać. W takich szkołach nacisk kładzie się głównie na praktykę w zakresie usług upiększających. Można także ukończyć kursy lub kształcenie policealne w zakresie kosmetyki, zdać egzamin i przystąpić do pracy.

Na rynku mamy obecnie duży wybór kursów kosmetycznych. Można kształcić się w różnych specjalizacjach, żeby poszerzać swoje horyzonty i móc zarabiać więcej. Kursy kosztują niemałe pieniądze, ale dzięki nim możemy zdobyć nowe doświadczenie i klientów.

Potrzeby na rynku pracy oraz oczekiwania klientów są coraz większe, dlatego nieustanna nauka i poszerzanie wiedzy to podstawa. Najlepiej posiadać szeroki pakiet usług, do których jednak potrzebna jest wiedza z zakresu pielęgnacji, dietetyki, zdrowego stylu życia i innych dziedzin. Tę wiedzę zdobędziemy na kursach, jednak dla bardziej ambitnych, którzy cenią sobie wykształcenie i dużą wiedzę w zakresie medycyny estetycznej, studia kosmetologii będą konieczne.

Kosmetolog to osoba, która ma wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii i chorób cywilizacyjnych. Po studiach z kosmetologii mamy szersze uprawnienia i wiedzę z tego zakresu. Niektóre zabiegi są na tyle niebezpieczne, że może wykonywać je jedynie kosmetolog z dyplomem. Na studiach z kosmetologii zdobędziemy bardzo obszerną wiedzę teoretyczną, ale o praktykę będziemy musieli zatroszczyć się sami.

Jaką drogę edukacji wybrać?

Z obiektywnego punktu widzenia należałoby połączyć studia z kosmetologii i różnego rodzaju kursy. Optymalną ścieżką będzie więc wybranie dobrego liceum lub technikum ze specjalizacją kosmetyczną i pilna nauka do matury! Następnie zapisanie się na studia z kosmetologii i wykonanie w ich czasie praktyk (które na praktycznie wszystkich uczelniach są wymagane na drugim roku studiów). Po studiach możemy wybrać się na różne kursy, którymi będziemy zainteresowane. Taki wybór edukacji zapewni nam wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie zawodowe, które są tak cenione na rynku.

Zdjęcie główne: Maria Gloss/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe trendy i wyzwania marketingu w dobie cyfrowej rewolucji
Nowe trendy i wyzwania marketingu w dobie cyfrowej rewolucji
W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, marketing staje przed wieloma nowymi wyzwaniami. Reklama i promocja marki muszą dostosować się do potrzeb i oczekiwań konsumentów, którzy coraz chętniej korzystają z internetu i nowych technologii. W dalszej części artykułu omówimy najnowsze trendy i wyzwania w dziedzinie marketingu w dobie cyfrowej rewolucji.
Google Ads – jak działa?
Google Ads – jak działa?
Zastanawia Cię algorytm wyświetlania reklam przez Google? Chyba znamy odpowiedź!
Jakie cechy powinien mieć lider zespołu?
Jakie cechy powinien mieć lider zespołu?
Czym powinien charakteryzować się lider grupy? Oto najważniejsze cechy, które powinien mieć.
Ostatnie wpisy