Pandemia dała się mocno we znaki niemal każdej branży. Jednym z nowych zagadnień związanych z tą sytuacją jest to, czy pracownikowi należy się wolne w dniu szczepienia.
Pandemia jest wydarzeniem, które mocno utrudniło lub po prostu uniemożliwiło działanie przedsiębiorstw w całej Polsce. Kolejną sytuacją, która utrudnia funkcjonowanie firm, jest to, że kiedy zatrudnione osoby otrzymują zaproszenie na szczepienie lub chcą skorzystać z takiej możliwości w inny sposób, proszą o wolne. Pracodawca nie zawsze wie, co robić w takiej sytuacji. Czy pracownikowi należy się dzień wolny w dniu szczepienia?
Na początku warto się zastanowić i wczuć w perspektywę pracownika. Pomimo tego, że dostęp do szczepionek jest coraz łatwiejszy, a zamawiane dostawy czekają na nowych pacjentów, to czasem do punktu szczepienia trzeba dojechać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów.
Oprócz tego dochodzą objawy związane z przyjęciem szczepionki. Już wiadomo, że efekty uboczne mogą się diametralnie różnić w każdym przypadku, jednak najczęściej występujące oznaki uodporniania się organizmu to m.in. dreszcze przed zaśnięciem, gorączka, bóle mięśniowe, a w niektórych przypadkach nawet wymioty.
Wiąże się to z ogólnym osłabieniem, co może trwać nawet przez kilka dni. W takiej sytuacji trudno jest wykonywać powierzone przez pracodawcę zadania. Biorąc pod uwagę te kwestie, można stwierdzić, że pracownik powinien otrzymać dzień wolny w dniu szczepienia. Jednak nie zawsze idzie to w parze z wytycznymi rządu, obowiązującym prawem i sugestiami odpowiednich instytucji. Jak zatem wygląda to w praktyce?
Według oświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy z początku tego miesiąca zasadne jest udzielenie dnia wolnego od pracy na szczepienie przeciw koronawirusowi COVID-19. To dość lakoniczne stwierdzenie daje duże pole do interpretacji. Dopóki w życie nie wejdzie zapowiadana ustawa o udzieleniu wolnego dnia pracownikom w dniu szczepienia, to pracodawca ma pełną swobodę, jeżeli chodzi o ten aspekt.
Z tego powodu pracownicy decydują się na korzystanie ze swoich praw w inny sposób, na przykład decydując się na wizytę u lekarza rodzinnego i poproszenie o zwolnienie na czas, do kiedy nie wróci się do pełnej kondycji – kiedy ustaną na przykład objawy związane ze szczepieniem. Oprócz tego pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie.
Biorąc pod uwagę te dwie kwestie, czyli oświadczenie PIP i możliwości, jakie oferuje pracownikom prawo, dzień wolny na szczepienie można uzyskać niekoniecznie przez specjalne zwolnienie od pracodawcy. Może to być właśnie urlop zdrowotny, zwolnienie lekarskie czy urlop na żądanie. Oczywiście należy dokładnie śledzić nowelizacje wprowadzone do kodeksu pracy, ponieważ złożona została ustawa, mająca na celu zobowiązać pracodawcę do udzielenia dnia wolnego w dniu szczepienia na COVID-19.
To pytanie jest często zadawane przez wielu pracodawców i dopóki nie zostanie wprowadzona odpowiednia ustawa, to warto wyjaśnić kwestie, które są związane z przyjęciem szczepionki. Takie wydarzenie w życiu pracownika jest dość ważne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także psychicznych i organizacyjnych, dlatego warto się poważnie zastanowić nad tymi aspektami, aby uzyskać odpowiednią perspektywę.
Jak zasugerował PIP w ostatnim oświadczeniu, udzielenie dnia wolnego pracownikowi jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Dotyczy to prawdopodobnie każdego rodzaju działalności. Żaden pracownik, który nie jest w pełni sprawny, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków w należyty sposób.
Dysfunkcje związane z tym, że organizm zdobywa odporność, to osłabienie, a także objawy takie jak bóle mięśni. Z tego powodu każdy zatrudniony, niezależnie od tego, czy wykonuje zadania fizyczne, czy umysłowe, prawdopodobnie nie będzie w stanie całkowicie wykorzystać swojego potencjału. Dlatego warto się zdecydować na udzielenie dnia wolnego w dniu szczepienia, aby pracownik mógł dojść do pełni sił i być wartością dodaną w firmie oraz drużynie pracowniczej.