Na czym polega windykacja?
Finanse

Na czym polega windykacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Windykacja, czyli odzyskiwanie wartości materialnych  – co wiesz na ten temat? Dowiedz się więcej na temat procesu mylonego często z egzekucją komorniczą.

Windykacja – co to takiego?

Czym jest windykacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces dochodzenia swoich należności pieniężnych albo wykonania zobowiązań przez firmę lub osobę prywatną, która nie wywiązała się ze wcześniej zawartych umów oraz ustaleń. 

Proces windykacji może być prowadzony na różne sposoby. Przez wierzyciela – czyli osobę, która ma do odebrania należności – lub przez podmiot zajmujący się profesjonalnie odzyskiwaniem długów, a więc firmą windykacyjną (sprawdź: https://vindicat.pl/windykacja-online-prowizja/). Windykacja przybiera różne formy. Telefonowanie, wysyłanie pism, spotkania z dłużnikiem, dochodzenie należności na drodze sądowej gdy inne legalne środki zawiodą – to podstawowe z nich.

Jak działa proces windykacji – dowiedz się!

Sam proces windykacji zazwyczaj ma swój uporządkowany przebieg. Na początku windykacji wierzyciel lub firma windykacyjna analizuje sytuację dłużnika, w tym m.in. jego historię spłat, sytuację finansową, kontakt z dłużnikiem i ewentualne zabezpieczenia, takie jak poręczenia czy hipoteki. Następnie wierzyciel lub firma windykacyjna podejmuje kontakt z dłużnikiem w celu uzyskania informacji na temat przyczyny zaległości oraz ustalenia możliwości spłaty zadłużenia. Kontakt ten może odbyć się drogą telefoniczną, mailową, listową lub osobistą.

Jeśli kontakt z dłużnikiem jest utrudniony lub brak reakcji na pisma, wierzyciel lub firma windykacyjna wysyła monity lub wezwania do zapłaty. Monity te przypominają o zaległych płatnościach oraz informują o konsekwencjach braku uregulowania zobowiązania. W przypadku, gdy dłużnik zgłasza trudności finansowe, można próbować negocjować z nim warunki spłaty zadłużenia, takie jak rozłożenie płatności na raty lub zawarcie ugody. Jeśli pozostałe metody windykacji nie przynoszą skutku, można podjąć kroki sądowe. W takim przypadku wierzyciel składa pozew do sądu, a następnie dochodzi swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.

W przypadku uzyskania wyroku sądowego na korzyść wierzyciela, następuje egzekucja należności poprzez pobieranie z wynagrodzenia dłużnika, zajęcie jego rachunków bankowych, a nawet licytację majątku dłużnika.

Usługi windykacyjne – czy warto z nich skorzystać?

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, czy warto sięgnąć po pomoc profesjonalnej firmy windykacyjnej? Na pewno wszystko uzależnione jest od indywidualnej sytuacji. Można jednak wskazać, kiedy skorzystanie z pomocy jest dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli wierzyciel ma kontakt z dłużnikiem, ale ten nie reaguje na wezwania do zapłaty, skorzystanie z usług windykacyjnych jest dobrym pomysłem. Podobnie wtedy, jeżeli wierzyciel nie ma umiejętności negocjacyjnych i zwyczajnie nie radzi sobie z sytuacją. Warto także zauważyć, że prowadzenie windykacji jest też po prostu czasochłonne i nie każdy może sobie na to pozwolić. Profesjonalna firma windykacyjna to nieocenione wsparcie w trudnej sytuacji.

Zdj. główne: Sear Greyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przyda się do lutowania?
Co przyda się do lutowania?
Czy wiesz już wszystko o początkach lutowania? Być może czas zrobić następny krok! A może dopiero zaczynasz przygodę z majsterkowaniem? Dowiedz się, czego będziesz potrzebować na samym początku.
Usprawnienie komunikacji z klientami – te narzędzia to umożliwią
Usprawnienie komunikacji z klientami – te narzędzia to umożliwią
Jeśli chcesz, żeby kontakt klientów z Twoją firmą był na możliwie wysokim poziomie, wprowadź te rozwiązania.
Jak podnosić swoje umiejętności?
Jak podnosić swoje umiejętności?
Rynek pracy nie jest w obecnej sytuacji najłatwiejszy. Sprawdź, jak możesz podnosić swoje umiejętności, by być atrakcyjnym pracownikiem.
Ostatnie wpisy