Na czym polega windykacja?
Finanse

Na czym polega windykacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Windykacja, czyli odzyskiwanie wartości materialnych  – co wiesz na ten temat? Dowiedz się więcej na temat procesu mylonego często z egzekucją komorniczą.

Windykacja – co to takiego?

Czym jest windykacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces dochodzenia swoich należności pieniężnych albo wykonania zobowiązań przez firmę lub osobę prywatną, która nie wywiązała się ze wcześniej zawartych umów oraz ustaleń. 

Proces windykacji może być prowadzony na różne sposoby. Przez wierzyciela – czyli osobę, która ma do odebrania należności – lub przez podmiot zajmujący się profesjonalnie odzyskiwaniem długów, a więc firmą windykacyjną (sprawdź: https://vindicat.pl/windykacja-online-prowizja/). Windykacja przybiera różne formy. Telefonowanie, wysyłanie pism, spotkania z dłużnikiem, dochodzenie należności na drodze sądowej gdy inne legalne środki zawiodą – to podstawowe z nich.

Jak działa proces windykacji – dowiedz się!

Sam proces windykacji zazwyczaj ma swój uporządkowany przebieg. Na początku windykacji wierzyciel lub firma windykacyjna analizuje sytuację dłużnika, w tym m.in. jego historię spłat, sytuację finansową, kontakt z dłużnikiem i ewentualne zabezpieczenia, takie jak poręczenia czy hipoteki. Następnie wierzyciel lub firma windykacyjna podejmuje kontakt z dłużnikiem w celu uzyskania informacji na temat przyczyny zaległości oraz ustalenia możliwości spłaty zadłużenia. Kontakt ten może odbyć się drogą telefoniczną, mailową, listową lub osobistą.

Jeśli kontakt z dłużnikiem jest utrudniony lub brak reakcji na pisma, wierzyciel lub firma windykacyjna wysyła monity lub wezwania do zapłaty. Monity te przypominają o zaległych płatnościach oraz informują o konsekwencjach braku uregulowania zobowiązania. W przypadku, gdy dłużnik zgłasza trudności finansowe, można próbować negocjować z nim warunki spłaty zadłużenia, takie jak rozłożenie płatności na raty lub zawarcie ugody. Jeśli pozostałe metody windykacji nie przynoszą skutku, można podjąć kroki sądowe. W takim przypadku wierzyciel składa pozew do sądu, a następnie dochodzi swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.

W przypadku uzyskania wyroku sądowego na korzyść wierzyciela, następuje egzekucja należności poprzez pobieranie z wynagrodzenia dłużnika, zajęcie jego rachunków bankowych, a nawet licytację majątku dłużnika.

Usługi windykacyjne – czy warto z nich skorzystać?

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, czy warto sięgnąć po pomoc profesjonalnej firmy windykacyjnej? Na pewno wszystko uzależnione jest od indywidualnej sytuacji. Można jednak wskazać, kiedy skorzystanie z pomocy jest dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli wierzyciel ma kontakt z dłużnikiem, ale ten nie reaguje na wezwania do zapłaty, skorzystanie z usług windykacyjnych jest dobrym pomysłem. Podobnie wtedy, jeżeli wierzyciel nie ma umiejętności negocjacyjnych i zwyczajnie nie radzi sobie z sytuacją. Warto także zauważyć, że prowadzenie windykacji jest też po prostu czasochłonne i nie każdy może sobie na to pozwolić. Profesjonalna firma windykacyjna to nieocenione wsparcie w trudnej sytuacji.

Zdj. główne: Sear Greyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze aplikacje do pracy zdalnej – ranking czerwiec 2021
Najlepsze aplikacje do pracy zdalnej – ranking czerwiec 2021
Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji, które ułatwią i przyspieszą Twoją pracę z domu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe w Polsce
Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe w Polsce
Oto najpopularniejsze stacje radiowe, które przeniknęły do Internetu – i mają się dobrze!
Zapewnienie niezawodnej sieci bezprzewodowej: skuteczne strategie i narzędzia
Zapewnienie niezawodnej sieci bezprzewodowej: skuteczne strategie i narzędzia
Dowiedz się, jak stworzyć solidną i skuteczną sieć bezprzewodową. Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci osiągnąć niezawodność swojej sieci.
Ostatnie wpisy