Czym jest BHP?
Szkolenia i kursy

Czym jest BHP?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Twoje miejsce pracy w pierwszej kolejności powinno być dla ciebie bezpieczne. Zapewniają to przepisu BHP. Zobacz, czym one dokładnie są i co powinieneś o nich wiedzieć. 

Co to jest BHP

BHP to skrót od Bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to nazwa powszechnie używana, która określa zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny wykonywania pracy. Jest to ponadto dziedzina wiedzy, która zajmuje się formowaniem właściwych warunków pracy. BHP dla firm to ważny element każdego przedsiębiorstwa i nie tylko.

Co znajduje się w zakresie BHP?

Zagadnienia, które znajdują się w zakresie BHP, obejmują: medycynę pracy, ergonomię, ekonomikę pracy, bezpieczeństwo technologiczne i psychologia pracy. Odnosi się ono do zbioru zasad, które dotyczą bezpiecznego świadczenia pracy w warunkach higienicznych. Mogą dotyczyć na przykład tego, gdzie i jakie wycieraczki zewnętrzne powinny się znaleźć lub jakie wyposażenie (które znajdziesz między innymi na stronie https://www.impeco.pl/)  stosować w toaletach publicznych.

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest organem, który reguluje i nadzoruje przestrzeganie zasad i przepisów BHP w Polsce. Wymagania z zakresu prawa pracy znajdziesz w Dziale X Kodeksu Pracy oraz w rządowym rozporządzeniu. 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Jako pracownik musisz przejść obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego przebieg będzie zależny od stanowiska, jakie zajmujesz. Jest t zrozumiałe, ponieważ inne wymagania będą gdy pracujesz przed komputerem, a zupełnie inne, gdy zatrudniasz się na produkcji czy w transporcie. W każdym przedsiębiorstwie za kwestie związane z BHP powinna odpowiadać specjalnie oddelegowana do tego osoba.

Obowiązkiem pracodawcy jest, aby zapewnił ci bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Musi także dostarczyć ci odpowiednie środki ochrony, które pozwolą na ochronę twojego życia i zdrowia w środowisku pracy. Środki ochrony są obowiązkowe, gdy nie ma możliwości neutralizacji szkodliwych czynników środowiska w sposób ogólniejszy.

Świadczenia, które powiązane są z BHP, podzielić można na: 

  • odzież i obuwie robocze; 
  • środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, to jest odzież ochronna i środki ochrony ciała;
  • konserwacja środków ochrony i odzieży roboczej;
  • środki higieny;
  • szkolenia BHP;
  • badania lekarskie;
  • ochrona zdrowia.

Jeśli w twoim zakładzie pracy nie spełnia się przepisów BHP, od razu powiadom o tym odpowiednie służby. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Kindel Media

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*