Czym jest BHP?
Szkolenia i kursy

Czym jest BHP?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Twoje miejsce pracy w pierwszej kolejności powinno być dla ciebie bezpieczne. Zapewniają to przepisu BHP. Zobacz, czym one dokładnie są i co powinieneś o nich wiedzieć. 

Co to jest BHP

BHP to skrót od Bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to nazwa powszechnie używana, która określa zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny wykonywania pracy. Jest to ponadto dziedzina wiedzy, która zajmuje się formowaniem właściwych warunków pracy. BHP dla firm to ważny element każdego przedsiębiorstwa i nie tylko.

Co znajduje się w zakresie BHP?

Zagadnienia, które znajdują się w zakresie BHP, obejmują: medycynę pracy, ergonomię, ekonomikę pracy, bezpieczeństwo technologiczne i psychologia pracy. Odnosi się ono do zbioru zasad, które dotyczą bezpiecznego świadczenia pracy w warunkach higienicznych. Mogą dotyczyć na przykład tego, gdzie i jakie wycieraczki zewnętrzne powinny się znaleźć lub jakie wyposażenie (które znajdziesz między innymi na stronie https://www.impeco.pl/)  stosować w toaletach publicznych.

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest organem, który reguluje i nadzoruje przestrzeganie zasad i przepisów BHP w Polsce. Wymagania z zakresu prawa pracy znajdziesz w Dziale X Kodeksu Pracy oraz w rządowym rozporządzeniu. 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Jako pracownik musisz przejść obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego przebieg będzie zależny od stanowiska, jakie zajmujesz. Jest t zrozumiałe, ponieważ inne wymagania będą gdy pracujesz przed komputerem, a zupełnie inne, gdy zatrudniasz się na produkcji czy w transporcie. W każdym przedsiębiorstwie za kwestie związane z BHP powinna odpowiadać specjalnie oddelegowana do tego osoba.

Obowiązkiem pracodawcy jest, aby zapewnił ci bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Musi także dostarczyć ci odpowiednie środki ochrony, które pozwolą na ochronę twojego życia i zdrowia w środowisku pracy. Środki ochrony są obowiązkowe, gdy nie ma możliwości neutralizacji szkodliwych czynników środowiska w sposób ogólniejszy.

Świadczenia, które powiązane są z BHP, podzielić można na: 

  • odzież i obuwie robocze; 
  • środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, to jest odzież ochronna i środki ochrony ciała;
  • konserwacja środków ochrony i odzieży roboczej;
  • środki higieny;
  • szkolenia BHP;
  • badania lekarskie;
  • ochrona zdrowia.

Jeśli w twoim zakładzie pracy nie spełnia się przepisów BHP, od razu powiadom o tym odpowiednie służby. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Kindel Media

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podcasty o zarządzaniu, które warto przesłuchać
Podcasty o zarządzaniu, które warto przesłuchać
Poznaj najlepsze podcasty o zarządzaniu, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu.
Zaplanuj swój rozwój zawodowy dzięki szkoleniom pedagogicznym!
Zaplanuj swój rozwój zawodowy dzięki szkoleniom pedagogicznym!
Rozwijaj swoje umiejętności pedagogiczne dzięki inspirującym szkoleniom! Odkryj szeroki wybór kursów i warsztatów, które pomogą Ci doskonalić się w pracy z uczniami.
Jak wybrać odpowiednią drukarkę atramentową dla Twojego biura?
Jak wybrać odpowiednią drukarkę atramentową dla Twojego biura?
Odkryj kluczowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drukarki atramentowej do twojego biura. Poznaj typy, funkcje, koszty eksploatacji i sposób doboru urządzenia do specyfiki pracy.
Ostatnie wpisy