Artykuł sponsorowany
Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powstały z myślą zarówno o pracownikach, jak i pracodawcach. Służą one przede wszystkim zapewnieniu dogodnych i bezpiecznych warunków w miejscu pracy podczas wykonywania swoich obowiązków. Mają zapobiegać wypadkom przy pracy oraz wszelkiego rodzaju kontuzjom i obrażeniom wynikającym z zaniedbań. Zobacz, jakie przepisy BHP bezwzględnie muszą być przestrzegane w firmach.
W zależności od charakteru oraz zakresu działalności danego przedsiębiorstwa czy zakładu pracy, oznaczenia te będą się różnić. W magazynach czy fabrykach przemysłowych konieczne są inne oznakowania niż w biurze firmy IT. Są jednak znaki BHP, które pojawić się muszą w każdym budynku, bez względu na to, jaki jest jego charakter. Jest to między innymi tablica z numerami alarmowymi, oznaczenie drogi ewakuacyjnej i pożarowej, miejsc pod napięciem oraz szafek, gdzie przetrzymywane są toksyczne lub żrące środki chemiczne.
Ważne są także widoczne oznakowania progów oraz obniżonych sufitów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Te oznaczenia powinny znajdować się w każdym miejscu pracy, bez względu na to, czy jest to biuro, sklep, magazyn, szkoła czy fabryka.
Jedyną drogą do tego, by firma była miejscem bezpiecznym, są regularne i obowiązkowe szkolenia BHP Warszawa i inne duże miasta Polski oferują szeroki wybór firm zajmujących się tego rodzaju działalnością. Jeśli w Twojej okolicy nie funkcjonuje przedsiębiorstwo świadczące takie usługi, kursy BHP online sprawdzą się równie dobrze. Każdy nowy pracownik podczas pierwszych dni pracy powinien ukończyć takie szkolenie, a cała firma co jakiś czas powinna przechodzić kursy przypominające, tak, aby każdy doskonale znał przepisy BHP i wiedział, jak się do nich stosować.
Nie w każdym miejscu pracy konieczne jest noszenie odzieży roboczej czy ochronnej, jednak zawody wymagające pracy w trudnych warunkach lub na dworze, wymagają odpowiedniego stroju.
Ubrania robocze mają na celu po pierwsze chronić prywatna odzież pracowników przed zniszczeniem, ale też przystosowane są do konkretnych prac. W tym przypadku istotne są takie parametry, jak grubość oraz rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest odzież, jego odporność na wysokie temperatury, ostrza, przetarcia oraz środki chemiczne. W zależności od stanowiska, ubrania robocze lub ochronne będą się od siebie różnić, tak, by dopasować strój pracowniczy do wykonywanych obowiązków.
Zdj. główne: Piotr Chrobot/unsplash.com