Wiele osób rozpoczynających naukę grafiki nie wie, na jaki program graficzny się zdecydować. Przedstawiamy kilka programów, które cieszą się dużą popularnością, również wśród profesjonalistów.
W internecie znaleźć można wiele programów przeznaczonych do tworzenia ilustracji lub innych projektów, dlatego wybór tego najlepszego może okazać się trudny. Co więcej, każdy rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego najważniejsze jest to, żeby znaleźć złoty środek. Jakie są najlepsze oprogramowania dla grafików?
Obraz w naszym społeczeństwie odgrywa niezwykle ważną rolę. Social media, takie jak Instagram, Facebook, czy też Pinterest opierają się na komunikacji obrazkowej. Dlatego nauka grafiki to bardzo przyszłościowe zajęcie. Coraz więcej firm szuka osób, które zajmują się tworzeniem wszelkiego rodzaju elementów graficznych, takich jak logotypy, banery reklamowe, ilustracje do książek, czy newslettery. Wiele osób twierdzi, że kreowanie takich projektów to zadanie tylko i wyłącznie dla profesjonalistów. Jednak tworzenie grafik może zacząć każdy. Na samym początku należy jednak wybrać odpowiedni program graficzny. Jaki?
Gimp to niezwykle popularny, wydajny, a przede wszystkim darmowy program, który pozwala edytować oraz projektować obrazy. To świetne oprogramowanie do wielu zadań. Okaże się pomocny w trakcie zmiany rozmiaru zdjęcia, jego kadrowania, czy też modyfikacji parametrów. Świetnie radzi sobie także ze skomplikowanymi zadaniami. Co więcej, gimp to program, który może zostać rozbudowany przez różnego rodzaju wtyczki oraz skrypty dostępne w internecie. Interfejs jest naprawdę przejrzysty oraz stworzony w taki sposób, aby zawsze mieć wszystko pod ręką.
W przypadku, gdy zamierzasz wykorzystywać ten program do celów niekomercyjnych, będzie on zupełnie darmowy, a ilość funkcji, jakie oferuje, jest więcej niż zadowalająca. Znajdziesz w nim wszelkiego rodzaju narzędzia, które mogą być wykorzystywane zarówno do edycji obrazów, jak i tworzenia zupełnie nowych ilustracji. Mimo tego jest to propozycja przeznaczona raczej dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grafiką. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że PhotoFiltre ma bardzo prosty panel użytkownika, z którego obsługą poradzi sobie każdy. W tym wypadku także możesz liczyć na możliwość rozbudowania funkcji programu za pomocą wielu wtyczek.
Program ten został napisany w bardzo popularnym języku programowania, jakim jest C#, a jego twórcą jest sam Microsoft. Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim setki możliwości oraz prostota. Interfejs Paint.NET jest nieco zbliżony do pozostałych programów z systemowej rodziny Windowsa. W związku z tym, jeśli już wcześniej korzystałeś z takich rozwiązań, na pewno sobie poradzisz z jego obsługą. Poza tradycyjnymi funkcjami, do których zalicza się tworzenie gradientów, poprawienie jakości, czy też ustawienie przezroczystości Paint.NET pozwala korzystać z magicznej różdżki, czy też pracować na wielu warstwach.
O Adobe Photoshop słyszał najprawdopodobniej każdy. Był pierwszym tego typu programem na rynku, gdyż pojawił się już w roku 1988. Program przeznaczony do edytowania grafiki rastrowej Adobe Photoshop CC pozwala na pracę na kształtach wektorowych, a także modelach 3D. Ponadto, jest to świetne rozwiązanie także do komercyjnego użytku. W związku z tym nada się do redakcji, wydawnictw, zakładów poligraficznych, czy też agencji reklamowych. Dlaczego tak wiele osób uważa Adobe Photoshop CC za najlepszy program graficzny? Przede wszystkim dlatego, że umożliwia on wręcz nieskończenie wiele opcji modyfikowania obrazów oraz zapewnia najlepszą jakość na rynku. Warte polecenia są też pozostałe programy Adobe.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik