Artykuł sponsorowany
Wykorzystanie światłowodu zrewolucjonizowało branżę telekomunikacyjną. Tę technologię uważa się za przyszłość Internetu – nie bez powodu! Światłowodowe sieci przesyłowe nieustannie się rozrastają, przyczyniając się nie tylko do coraz szybszego przesyłania danych, lecz także do coraz powszechniejszego dostępu do szybkich łączy internetowych, powoli wypierając tradycyjne okablowanie. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest światłowód i jakie ma zalety.
Światłowody, pomimo tego, że nie są wcale aż tak nowym wynalazkiem, jak mogłoby się nam wydawać, są obecnie najlepszym i najnowocześniejszym sposobem na przesyłanie informacji. Pierwsza idea stojąca za przesyłaniem światła za pomocą przezroczystych przewodów została zaprezentowana w latach czterdziestych XIX w., choć po raz pierwszy zastosowano ją w praktyce w 1956 r.. Światłowód to przewód wykonany z mieszanki włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Tę technologię na tle innych rozwiązań wyróżnia fakt, że w roli nośnika informacji wykorzystywane jest światło. Umożliwia to przesyłanie informacji z ogromną prędkością, co daje światłowodom ogromną przewagę nad tradycyjnymi kablami.
Internet światłowodowy cechuje ogromna przepustowość, dzięki czemu przy korzystaniu z niego można cieszyć się dużą prędkością pobierania (nawet na poziomie 1 Gb/s). Sprawia to, że korzystanie z takiego łącza jest wyjątkowo komfortowe. Można w błyskawicznym czasie pobierać pliki z sieci, oglądać filmy w wysokiej jakości 4K, możliwa jest nawet transmisja światłowodowa HD.
Światłowody pozwalają zupełnie zredukować zacinanie się obrazu, utratę ostrości czy długi czas buforowania filmu. Znacznie szybciej wczytują i otwierają się również strony internetowe podczas korzystania z sieci. Przeszkodą nie jest nawet ilość różnych multimediów na danym portalu.
Łącze światłowodowe zapewnia wielokrotnie bardziej stabilne połączenie w porównaniu do innych rodzajów Internetu, zwłaszcza radiowego czy satelitarnego. Światłowody są w ogromnym stopniu odporne na trudne warunki atmosferyczne, między innymi na silny wiatr, śnieg, grad czy burzę. Połączenie wykazuje również odporność na zakłócenia radiowe oraz elektromagnetyczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że jakością sygnału można cieszyć się praktycznie o każdej porze i w każdych warunkach.
Zdj. główne: bady abbas/unsplash.com