Jak przyjąć pracownika na płatny staż?
Zarządzanie

Jak przyjąć pracownika na płatny staż?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płatny staż może być korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Warto się dowiedzieć, jak wygląda proces zatrudnienia, aby przeprowadzić go zgodnie z urzędowymi wytycznymi.

Zalety stażu

Staż to atrakcyjna opcja dla przyszłych pracowników, a także pracodawców. Obie strony mogą liczyć na pewne korzyści – pracodawca dzieli się swoją wiedzą, dzięki czemu stażysta nabiera umiejętności potrzebnych w przyszłej karierze zawodowej. Jednocześnie zdobyte w ten sposób doświadczenie sprawi, że kandydat będzie znacznie bardziej kompetentny w wykonywaniu swoich obowiązków i zadań. To również dobry sposób, by zweryfikować potencjał osób, które bierzemy pod uwagę pod kątem długoterminowego zatrudnienia. Dla pracowników jest to szczególnie interesująca opcja na początku kariery – zdobycie pełnoprawnej posady w takiej sytuacji może być znacznie trudniejsze niż zapisanie się na staż, by potem zostać w firmie.

Od czego zacząć, przyjmując pracownika na staż?

Aby przyjąć stażystę do swojej firmy, należy przede wszystkim dopełnić wymaganych formalności w urzędzie pracy. Potrzebne będzie dostarczenie niezbędnych dokumentów, które pozwolą na zgłoszenie firmy do programu aktywizacji osób bezrobotnych. Następnie urząd pomoże wybrać odpowiedniego kandydata pod kątem charakterystyki danej firmy. Jeśli jest to na przykład przedsiębiorstwo działające w branży turystycznej, skierowane zostaną osoby, które ukończyły studia związane z tą branżą lub szkołę średnią o odpowiednim profilu.

Właściciele firm mogą dokładnie przedstawić swoje wymagania, jak również preferencje dotyczące cech oczekiwanych od pracowników. Co istotne, jeśli mieli wcześniej styczność z potencjalnymi kandydatami, mogą wskazać jedną lub kilka osób, z którymi chcieliby pracować. W ciągu miesiąca od złożenia wniosku firma dostaje odpowiedź – może on zostać odrzucony lub pozytywnie rozpatrzony. Następnie, w przypadku pomyślnego przyjęcia wniosku i znalezienia odpowiedniej osoby, można podpisać umowę ze stażystą.

Ile trwa staż?

Staż może odbywać się maksymalnie przez 12 miesięcy, jednak zwykle trwa 3–6 miesięcy. To okres, który będzie dostatecznie długi, by ocenić, czy dany pracownik spełnia oczekiwania pracodawcy i będzie w stanie przyczynić się do rozwoju firmy. Po tym czasie wiele firm decyduje się na przedłużenie współpracy, na przykład na podstawie umowy o pracę.

Korzyści z płatnego stażu dla pracownika i pracodawcy

Kandydaci, którzy właśnie ukończyli szkołę czy studia i chcą nauczyć się praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, mają szansę zdobyć odpowiednie doświadczenie właśnie podczas stażu. To dobry sposób, by poznać zasady funkcjonowania miejsca pracy, jak również konkretne zadania związane z danym zawodem. Płatny staż z urzędu pracy daje także możliwość dodatkowego zarobku (wynagrodzenie wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych). Zdobyte umiejętności mogą przydać się w późniejszej karierze – zwłaszcza w przypadku renomowanych, rozpoznawalnych firm adekwatny wpis w CV będzie sporą korzyścią.

Dla pracodawców staż to idealna okazja na sprawdzenie pracownika i podjęcie rzetelnej decyzji o przedłużeniu współpracy. Jeśli dany stażysta nie spełnia wymogów firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o kolejny staż. Warto zaznaczyć, że pracodawcy decydujący się na skorzystanie ze stażu z urzędu nie muszą zajmować się rozliczaniem stażystów. Sprawy kadrowe są w tym przypadku obowiązkiem urzędu pracy – koszty również są pokrywane przez tę instytucję.

Zdj. główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Systemy magazynowe – jak usprawnić zarządzanie magazynem?
Systemy magazynowe – jak usprawnić zarządzanie magazynem?
W dzisiejszych czasach skuteczne zarządzanie magazynem jest kluczowe dla prowadzenia sprawnego biznesu. W artykule przedstawimy, jak systemy magazynowe mogą pomóc w usprawnieniu procesów magazynowych i zwiększeniu efektywności całej firmy.
Czy inteligentne domy to przyszłość naszego codziennego życia?
Czy inteligentne domy to przyszłość naszego codziennego życia?
Poznaj możliwości, jakie oferują inteligentne domy oraz dowiedz się, czy faktycznie są one przyszłością codziennego życia.
Staż z urzędu pracy – na czym polega?
Staż z urzędu pracy – na czym polega?
Jakie są warunki przyjęcia na staż z urzędu pracy i ile się na nim zarabia? Przeczytaj!
Ostatnie wpisy