Delegowanie działań IT podmiotom zewnętrznym. Czy outsourcing IT ma sens? Czy i dlaczego warto z niego skorzystać?
Od małych firm po ogromne przedsiębiorstwa
Młody przedsiębiorca i doświadczony biznesmen, co ich łączy? Firmy tych dwóch Panów korzystają z outsourcingu IT, a dlaczego? Ponieważ nie ma osoby na kierowniczym stanowisku, która znałaby się na wszystkim. Może mieć dużą wiedzę na wiele tematów, jednak bezpośrednio nie pomoże to w prowadzeniu firmy.
Internet i technologia rozwijają się niezwykle szybko. Nowinki ze świata IT spływają każdego dnia. Jak być na bieżąco z nowościami, starając się je wprowadzać w życie, a do tego kierować firmą? Raczej nie jest to możliwe stąd pomysł na pomoc z zewnątrz. Do czego, tak naprawdę przyda się w Twoim przedsiębiorstwie outsourcing IT? Spieszymy z odpowiedzią:
- Obsługa systemów do wspomagania sprzedaży. Dzięki tej opcji masz szansę znacząco ją zwiększyć i sprawić, że będzie efektywniejsza. Po co zatrudniać ludzi, którzy się tym zajmą? Wiąże się to przecież ze stałymi kosztami pracowniczymi, dodatkową dokumentacją kadrową czy niepewnością związaną na przykład z nagłą chorobą i niedyspozycyjnością pracownika.
- Koncentrowanie się na głównych procesach – Twoja uwaga skupia się na tym, co naprawdę ważne, jak procesy biznesowe. Czasochłonne projekty kierujesz wtedy do zewnętrznej agencji zajmującej się outsourcingiem IT w Twojej firmie.
- Trudna do zarządzania funkcja zdjęta z Twoich barków. Jak już wspominaliśmy, IT to twardy orzech do zgryzienia dla biznesmena, który specjalizuje się w zgoła innej branży. Zamiast zamartwiać się technologią, skup się na tym, co dla Ciebie najważniejsze.
- Znaczące oszczędności. Outsourcing IT może przynieść wiele korzyści płynących z automatyzacji procesów w Twojej firmie. Obniżysz, dzięki temu koszty operacyjne i koszty pracy. Nadwyżkę budżetową przeniesiesz do słabo prosperującego działu, który warto rozwinąć.

Czy dział IT jest konieczny?
Jest wiele branż na rynku, w których nie ma konieczności tworzenia działu IT. Wtedy outsourcing okaże się dużo lepszą propozycją. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach, które:
- nie potrzebują działu IT i specjalisty na cały etat,
- nie chcą przechodzić przez proces rekrutacji,
- dodatkowa dokumentacja kadrowa nie jest w ich interesie,
- umowa o pracę z kolejnym pracownikiem nie jest możliwa,
- potrzebują specjalistów IT z kilku dziedzin jednocześnie, na ½ czy ¼ etatu.
W każdym z tych przypadków wykorzystanie outsourcingu IT rozwiąże wiele problemów. Przede wszystkim dlatego, że firmy, które się tym zajmują, zatrudniają tylko i wyłącznie doświadczonych specjalistów. Jako osoba zarządzająca firmą z innej branży, masz pewność, że zewnętrzna agencja wykonuje swoją pracę, jak należy. Na Ciebie spływają tylko korzyści płynące z wyboru outsourcingu IT.

Outsourcing IT – jak to działa?
Cały proces działa na naprawdę prostych zasadach. W większości przypadków wykupujesz konkretny abonament na odpowiednią liczbę godzin operacyjnych. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego otrzymujesz fakturę za wykonane zadania. Możesz ją wrzucić w koszty działalności i zwyczajnie zaksięgować. Po co pchać się w nowy dział i kolejnych pracowników? Omijasz przecież dodatkowe składki ZUS, ubezpieczenia czy wypłatę wynagrodzeń. Co ważne, w każdym miesiącu to Ty decydujesz, ile godzin obsługi tym razem jest koniecznych. Jest to swego rodzaju elastyczność, która w przypadku działań pracowników etatowych nie jest możliwa.
Jak sam widzisz, zatrudnienie zewnętrznej agencji do outsourcingu IT ułatwia naprawdę wiele spraw. Jeżeli operujesz w branży zgoła innej od IT, a dział informatyczny w Twojej firmie nie jest konieczny – będzie to najlepsza opcja. Stosunkowo niższe koszty, elastyczność i brak dodatkowych zobowiązań to największe atuty takiego wyboru.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik
0 Komentarze