System Wczesnego Ostrzegania dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji!
Szkolenia i kursy

System Wczesnego Ostrzegania dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

System Wczesnego Ostrzegania (Early Warning System), czyli SWO powstał z myślą o rozwoju i wsparciu działalności gospodarczych na początkowym etapie kiełkowania ich problemów.

Jego głównym zadaniem jest pomoc firmom, które w danym momencie mierzą się z trudnościami finansowymi i pozafinansowymi. Przyczyną takiego kryzysu mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co istotne, podstawową ideą projektu SWO jest podjęcie odpowiednio szybkiego działania w momencie, kiedy wsparcie finansowe nie jest jeszcze niezbędne i można wykorzystać narzędzia innego rodzaju.

Udział w projekcie SWO – na czym polegają jego założenia?

Warto zauważyć, że wedle jego założeń projekt SWO dedykowany jest nie tylko przedsiębiorstwom mierzącym się z kłopotami finansowymi lub niefinansowymi. Do udziału dopuszczane są także firmy, według których pozycja ich rozwoju społecznego i gospodarczego stoi pod wielkim znakiem zapytania, tj. stopień ryzyka w niedalekiej przyszłości może osiągnąć zdecydowanie niepokojący poziom (co najmniej wysoki).

Pomoc działalnościom gospodarczym, które utraciły ciągłość funkcjonowania, bądź liczby generowanych zysków powinna zostać przeprowadzona na tyle sprawnie, aby nie było konieczności wnoszenia dodatkowego wsparcia pieniężnego. W związku z tym właściciel firmy musi reagować wyjątkowo sprawnie, tak aby SWO mogło natychmiast i w porę zadziałać. Aby zgłosić się do programu, nie trzeba posiadać żadnego wkładu własnego, a co ciekawe – po zakwalifikowaniu się przedsiębiorca otrzymuje dofinansowanie o wysokości 18.5 tys. zł., które ma przeznaczyć na usługi rozwojowe.

Udział w projekcie SWO – jak wygląda pomoc oferowana firmom?

W tym roku ruszyła już piąta edycja naborów kwalifikujących przedsiębiorstwa do udziału w projekcie SWO. Kandydaci mogli składać zgłoszenia dotyczące swojej kandydatury aż do końca maja. W pierwszej kolejności warto jednak wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega nietypowa, niefinansowa pomoc udzielana słabo prosperującym firmom.

W pierwszej kolejności najistotniejsza jest sama diagnoza i ustalenie przyczyn spadku wyników prowadzonej działalności gospodarczej. Następnie możliwe jest indywidualne działanie dostosowane do bezpośrednich problemów przedsiębiorstwa.

Takie akcje obejmują w głównej mierze przeprowadzanie szkoleń, udzielanie skutecznych rad i mentorowanie. Wszystko to ma na celu wyprowadzenie firmy z dołka i zapobieganie ponownemu wpadnięciu w kłopoty. Co więcej, cała pomoc i usługi realizowane w projekcie dopasowywane są tylko do indywidualnych potrzeb, a nie traktowane masowo – tak samo dla każdej branży.

Udział w projekcie SWO – warunki otrzymania dofinansowania

Aby móc otrzymać wspomniane wcześniej dofinansowanie, firma ma obowiązek spełniać kilka podstawowych warunków. Głównymi kryteriami formalnymi są: konieczność posiadania siedziby usytuowanej na terenie Polski.

Co więcej, przedsiębiorstwo może być jedynie małe lub średnie i musi działać od co najmniej 12 miesięcy. Ponadto działalność ubiegająca się o dofinansowanie, musi udowodnić zaistniały spadek sprzedaży towarów/usług minimum od 6 miesięcy od daty zgłoszenia. Może także wykazać obecność zmian kadrowych lub niezależnych zmian prawnych czy technologicznych, które wymagają wprowadzenia konkretnych zmian, a nawet zmianę branży. Oczywiście na koniec – przeprowadzona autodiagnoza, której zadaniem jest upewnić się, że dany właściciel spełnia warunki zawarte w definicji dot. okresowych trudności.

Zdj. główne: Marvin Esteve/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rola szkoleń w rozwoju kariery zawodowej: Jak zdobywać nowe umiejętności i awansować
Rola szkoleń w rozwoju kariery zawodowej: Jak zdobywać nowe umiejętności i awansować
Dowiedz się, jak wykorzystać szkolenia do rozwoju zawodowego i osiągnięcia sukcesu.
Książka przychodów i rozchodów – jak ją prowadzić?
Książka przychodów i rozchodów – jak ją prowadzić?
Czym jest księga przychodów i rozchodów i jak ją prowadzić? Oto absolutne podstawy
Co wpływa na cenę pozycjonowania sklepu internetowego?
Co wpływa na cenę pozycjonowania sklepu internetowego?
Planujesz rozpoczęcie działań SEO dla swojego sklepu internetowego, ale nie wiesz, jaki budżet na to przeznaczyć? Dowiedz się, co wpływa na cenę pozycjonowania e-commerce i zdecyduj, jaki budżet chcesz przeznaczyć na działania SEO.
Ostatnie wpisy