środa, 7 czerwca, 2023

5G, czyli sieć komórkowa piątej generacji, to kolejny krok naprzód w kwestii telefonii komórkowej. Czym się charakteryzuje i jak z niej korzystać? Podpowiadamy.

Czym właściwie jest 5G?

5G nazywamy standard sieci komórkowej, który powoli zajmuje miejsce powszechnie stosowanej technologii 4G/LTE. Inaczej określa się go jako technologię mobilną piątej generacji. Wprowadzenie standardu 5G to zdecydowanie zmiana na lepsze. Ma on umożliwić większą prędkość przesyłania danych czy stabilniejsze połączenie. Jedną z korzyści stanowić ma także niemal zerowe opóźnienie w przesyle danych. Technologia 5G ma również pozwolić na połączenie z internetem większej liczby urządzeń.

5G ma sprawić, że poprawie ulegnie wydajność połączenia internetowego, a także prędkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki możliwości połączenia z internetem znacznie większej liczby sprzętów oraz mniejszym opóźnieniom ma umożliwić rozwój technologiczny w rozmaitych dziedzinach, takich jak przemysł, energetyka czy medycyna.

Z z/pexels.com

Jak korzystać z 5G na swoim telefonie?

Aby móc korzystać z sieci 5G, zazwyczaj trzeba włączyć tę usługę w ustawieniach urządzenia. W menu ustawień szukamy zakładki o nazwie „połączenia”, a następnie „sieci komórkowe”. W tym miejscu odnajdujemy „komórkową transmisję danych”. W „preferowanym trybie sieci” wybieramy 5G. Dzięki temu nasze urządzenie będzie w stanie obsłużyć sieć 5G. Poszczególne zakładki mogą różnić się nieco od siebie w zależności od systemu operacyjnego czy modelu telefonu, jednak w każdym przypadku będzie przebiegać to podobnie.

Nie każdy model telefonu jest jednak przystosowany do tej sieci. Jako że jest to stosunkowo nowa technologia, współgrają z nią głównie nowsze modele smartfonów. 

Jak wykorzystuje się możliwości 5G?

Warto rozważyć, co tak naprawdę umożliwia nam zastosowanie tej technologii, tak aby móc samemu korzystać z jej dobrodziejstw. W niniejszej sekcji opisujemy, z jakimi korzyściami wiąże się 5G.

Szybsze pobieranie plików

W porównaniu z siecią 4G LTE, 5G umożliwia niemal 10-krotne zwiększenie prędkości pobierania plików. Otworzy to wiele drzwi w zakresie rozmaitych technologii. Zwykły użytkownik również na tym zyska – pobranie sporego pliku, takiego jak film, będzie możliwe nawet w kilka sekund. W efekcie oglądanie programów, seriali czy filmów w bardzo wysokiej jakości, takiej jak 4K bądź 8K, będzie odbywało się bez konieczności czekania na to, aż pasek buforowania się zapełni.

Prowadzenie wideorozmów bez zakłóceń

5G to przede wszystkim technologia, dzięki której możemy prowadzić rozmowy telefoniczne, a przede wszystkim te internetowe w niezwykle wysokiej jakości. Zapomnij o zakłóceniach czy niewyraźnym obrazie podczas wideokonferencji. Dzięki 5G będzie można się cieszyć doskonałą jakością dźwięku i obrazu, a także niesamowitą płynnością i niezawodnością rozmów. To ogromna zaleta w przypadku nie tylko połączeń prywatnych, lecz przede wszystkim biznesowych.

Usługi dostępne w chmurze

Dzięki sieci 5G w znacznym stopniu rozwiną się usługi czy aplikacje, z których korzysta się w chmurze, czyli bez konieczności pobierania ich na swoje urządzenia. Na krótką metę ucieszy to przede wszystkim grono miłośników gier multimedialnych, którzy będą mogli korzystać z rozmaitych pozycji w czasie rzeczywistym, czy po prostu na żądanie. W przyszłości z pewnością zrewolucjonizuje to wiele dziedzin naszego życia.

Zdj. główne: N.Tho.Duc/unsplash.com

Tagi: , ,

Copywriter i dziennikarz technologiczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisał dla takich portali, jak Komputer Świat, PCLab, Tabletowo czy SpeedTest. Fan dobrego sprzętu audio. Po godzinach gra w symulacje i ogląda filmy sensacyjne.

0 Komentarze

Zostaw komentarz