Bezpieczny Internet – na co uważać i jak się chronić?
Technologia

Bezpieczny Internet – na co uważać i jak się chronić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aktualnie nie można wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez internetu. Sprawdzanie rozkładu jazdy autobusu, wymiana wiadomości z przyjaciółmi czy relaksowanie się przy grach online to tylko jedne z wielu funkcji, które sprawiają wrażenie „niewinnych” i niewymagających specjalnej ochrony. Zapominamy, że hakerzy nie potrzebują wiele, aby dostać się do naszych urządzeń mobilnych a to już tylko krok od dostępu do skrzynki emailowej i aplikacji bankowych. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie danych przed potencjalnym atakiem. Aby byś spokojnym, wystarczy poznać i stosować zasady bezpiecznego korzystania z internetu, logując się do różnych serwisów używać silnych haseł oraz korzystać z antywirusów. 

Jakie zadanie ma program antywirusowy?

Antywirus to nic innego jak oprogramowanie ochronne, które instalujemy w celu znajdywania, hamowania oraz usuwania wirusów, mogących zagrażać naszym urządzeniom. Antywirus sprawdza pobierane z internetu pliki, aby móc zareagować na nie zanim zdążą wyrządzić szkody w urządzeniu mobilnym lub wykraść dane. Antywirus zajmuje się tym, czego sam użytkownik nie jest w stanie często dopilnować. Biorąc pod uwagę skalę oszustw internetowych oraz ilość informacji, którą przechowujemy na dyskach komputerów, inwestycja w odpowiednią ochronę powinna być podstawą. Na rynku można przebierać w ofertach antywirusów, w zależności od naszych potrzeb. Można znaleźć pakiety oferujące dodatkową ochronę kamerki, kontrolę rodzicielską lub tworzenie kopii zapasowych w chmurze. Niektórzy producenci dają możliwość zabezpieczenia kilku urządzeń na jednym pakiecie. To co istotne, to wybór dobrze notowanego producenta oraz regularne aktualizowanie oprogramowania. Sprawdź już dziś ranking antywirusów i wybierz odpowiedni do siebie, aby chronić swoje dane. 

Koń trojański może dopaść każdego

Złośliwe oprogramowanie trojan, nazywane potocznie koniem trojańskim nie bez przyczyny nawiązuje nazwą do znanej, greckiej mitologii. Pod postacią pliku czy aplikacji, która wygląda na znaną a przez to bezpieczną, nieświadomi zagrożenia użytkownicy pobierają sami złośliwe oprogramowanie. Przez taki zabieg hakerzy mogą przeszukać zainfekowany komputer, pobrać tajne dane czy zainstalować kolejne wirusy. Używając dobrego antywirusa można się przed tym ochronić, ponieważ trojany zostaną wykryte a użytkownik może zawczasu zostać poinformowany o zagrożeniu. Przez informowanie jakie pliki niosły w sobie niechciane dodatki w postaci wirusa, można zapamiętać na przyszłość które aplikacje i domeny są niebezpieczne i należy zachować szczególną ostrożność. 

Trojan w telefonie

Telefon to obecnie mały komputer, a to wystarczający argument żeby chronić go równie dobrze. Trojany i inne złośliwe oprogramowania atakują telefony równie chętnie co komputery. Zwłaszcza, że coraz większą popularnością cieszą się aplikacje bankowe, więc znacznie łatwiej niż kiedyś wkraść się na konto. Marki, które cieszą się zaufaniem użytkowników to te same znane oprogramowania co w przypadku komputerów. Wyróżnić można np, McAfee Mobile Security, Kaspersky Mobile Antivirus czy AVG AntiVirus.

Bezpieczeństwo cybernetyczne 

Internetowe wyłudzenia, kradzieże i inne ataki na systemy sprawiły że rozwinęła się nowa gałąź technologii informatycznej, a co za tym idzie, powstają nowe miejsca pracy. Cybersecurity, bo tak nazywa się zawodowe ochranianie sieci przed wszelakimi zagrożeniami i atakami hakerskimi, zyskuje ciągle na popularności. Działania jakie podejmują cybersecurity to wcielanie w życiu polityki bezpieczeństwa, tworzenie zabezpieczeń, edukowanie o zasadach bezpieczeństwa w internecie. To bardzo ważny krok w rozwoju nauki, ponieważ podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników oraz sprzętu.

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zmiana danych w CEIDG – co trzeba zgłosić?
Zmiana danych w CEIDG – co trzeba zgłosić?
Zmieniłeś dane swojej firmy? Pamiętaj o zaktualizowaniu wpisu w CEIDG. Wyjaśniamy jak to zrobić!
Jak wybrać idealny projektor do kina domowego?
Jak wybrać idealny projektor do kina domowego?
Dowiedz się, jak wybrać idealny projektor do kina domowego, zrozumieć różnice między modelami i technologiami, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję według Twoich potrzeb.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt używany – praktyczny przewodnik
Jak wybrać odpowiedni sprzęt używany – praktyczny przewodnik
Odkryj praktyczne wskazówki i zasady, które pomogą Ci wybrać idealny dla siebie używany sprzęt. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jak podejmować świadome decyzje na rynku urządzeń używanych.
Ostatnie wpisy