poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Już 23 lub 27 września odbędzie się kolejna próba wystrzelenia rakiety Space Launch System w stronę Księżyca. Będzie to miało miejsce w ramach misji Artemis I, która ma szansę zrewolucjonizować światową energetykę. 

Artemis I – dlaczego NASA zdecydowało się znów odwiedzić Księżyc?

Gdy na jaw wyszła informacja, że NASA podejmie próbę ponownego lądowania na Księżycu, opinia publiczna zaczęła zadawać pytanie: dlaczego misja Artemis w ogóle będzie miała miejsce? Dlaczego znów decydujemy się na eksplorację Księżyca? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. 

Jednym z kluczowych powodów podjęcia decyzji o eksploracji Księżyca jest fakt, iż jest on miejscem bogatym w zasoby naturalne. Występuje na nim m.in. Hel-3. Ten używany obecnie w medycynie czy bezpieczeństwie lotniczym pierwiastek być może już niedługo będzie w stanie zrewolucjonizować światową energetykę. 

Hel-3 i jego wpływ na rozwój technologii

Hel-3 to izotop helu używany obecnie m.in. w medycynie oraz urządzeniach dbających o bezpieczeństwo na lotniskach. Znaleziono dla niego jednak także inne zastosowanie. Hel-3 okazuje się bowiem idealnym paliwem do reaktorów termojądrowych. Takie zastosowanie pierwiastka mogłoby pozwolić na wytworzenie taniej i ekologicznej energii termojądrowej, która w dodatku nie generuje odpadów promieniotwórczych. Zasoby helu-3 na Ziemi są już na wyczerpaniu. Złoża obecne na Księżycu szacowane są natomiast na miliony ton.

Zdj. główne: SpaceX/unsplash.com

Tagi: , , , ,
Marcin Kusz

Copywriter i dziennikarz technologiczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisał dla takich portali, jak Komputer Świat, PCLab, Tabletowo czy SpeedTest. Fan dobrego sprzętu audio. Po godzinach gra w symulacje i ogląda filmy sensacyjne.

0 Komentarze

Zostaw komentarz