niedziela, 4 czerwca, 2023

Aktualnie rynek finansowania społecznego nie jest uregulowany w polskich przepisach. Ta sytuacja jednak się zmieni, trwają prace nad stworzeniem przepisów, które będą określać ramy funkcjonowania tego obszaru.

Brak jasnych regulacji na rynku crowdfundingowym to duży problem tej branży. Ramy jej funkcjonowania są niejasne, przez co trudno jest ją rozwijać. Pierwsze pracę nad określeniem przepisów rozpoczęły się już w 2017 roku.

Uregulowanie rynku crowdfundingowego było niezbędne od wielu lat. Już w 2017 roku w ramach prac Komisji Europejskiej uznano, że brak regulacji jest jedną z największych przeszkód dla rozwoju fintechów w obszarze inwestycji – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Artur Granicki.

W sprawie funkcjonowania takich organizacji wypowiedział się dwukrotnie KNF, jednak te stanowiska nie stanowią obowiązujących przepisów.

Dlatego wprowadzenie unijnego rozporządzenia i ustawy, dzięki którym będziemy mieć jasne zasady, zapewni bezpieczeństwo rynku, inwestorów i możliwość rozwoju platform crowdfundingowych w bezpiecznym otoczeniu prawnym. – dodaje Granicki

Przepisy, które wejdą w życie, będą wymagały od platform crowdfundingowych licencji, wydawanych przez KNF.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym jest implementacją europejskiego rozporządzenia z zeszłego roku. W tym projekcie wprowadzony został m.in. obowiązek uzyskania licencji uprawniającej do prowadzenia platform crowdfundingowych. W ramach tej licencji platformy od 2023 roku będą mogły zebrać kwotę nawet do 5 mln euro. Stworzono im też możliwość prowadzenia rynku wtórnego wyemitowanych wcześniej akcji. – wyjaśnia Artur Granicki

Źródło: newseria.pl

Tagi: ,

Z wykształcenia jest dziennikarzem, o elektronice lubi nie tylko pisać, ale stara się też wprowadzać najnowsze technologie do swojego życia. Nie wyobraża sobie życia bez nowoczesnego sprzętu. Dobry laptop oraz smartfon to przedmioty, które towarzyszą mu na co dzień. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i pasjonatem sportu. Najchętniej relaksuje się przy dobrym filmie, muzyce lub przy emocjonującym meczu.

0 Komentarze

Zostaw komentarz