wtorek, 21 marca, 2023

Artykuł sponsorowany

Fani muzyki potrzebują sprzętu, który doskonale oddaje jakość dźwięku. Przeczytaj, co może się przydać miłośnikowi audio i wybierz dla niego najlepszy upominek. 

Osoby wyjątkowo wyczulone na jakość dźwięku potrzebują urządzeń, które sprostają wysokim wymaganiom podczas słuchania muzyki czy seansu filmowego. Aby uzyskać dźwięk świetnej jakości ważne są nie tylko parametry urządzenia audio, ale również odpowiednie rozstawienie sprzętu i akustyka pomieszczenia. Miłośnicy muzyki i osoby zawodowo zajmujące się oprawą audio są często w stanie wychwycić nawet drobną zmianę dźwięku, dlatego jakość głośników, subwooferów, kolumn czy nawet okablowania odgrywa dla nich istotną rolę.

Profesjonalne okablowanie 

Sprzęt audio renomowanego producenta dostarcza zwykle odbiorcy niesamowitych doznań, ale dla jego maksymalnej wydajności i jakości przesłanych treści ważne jest również odpowiednie okablowanie. Profesjonalne kable audiofilskie sprawiają, że wszystko działa bez opóźnień czy oporów. Stosowanie kosztownych głośników najwyższej klasy może nie dawać zadowolających rezultatów bez zastosowania przewodów głośnikowych, których materiał ma ogromny wpływ na jakość przetwarzanego oraz wydobywanego z systemu dźwięku. 

Gramofon

Gramofon, a więc odtwarzacz winyli, to urządzenie dla miłośników dźwięków wysokiej klasy. U wielu osób sprzęt ten budzi nostalgię, ale młodsze pokolenia również doceniają jego oryginalny styl i precyzję odtwarzanej muzyki. Warto wiedzieć, że konstrukcja gramofonów była wzorowana na fonografach.

Nośnikiem informacji jest obracająca się na talerzu płyta winylowa, a dźwięk zapisany na powierzchni płyty jest odtwarzany z pomocą igły gramofonu. Drgania igły są przetwarzane na sygnał elektryczny, który następnie słyszymy jako dźwięk. Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj napędu (paskowy lub bezpośreni) typ wkładki oraz obecność wbudowanego przedwzmacniacza. Wysokiej jakości gramofony dla profesjonalnych audiofili można znaleźć na: https://natemataudio.pl/

Kolumny głośnikowe 

Jednym z najistotniejszych elementów każdego systemu audio są głośniki. Niezależnie od tego, czy mowa o kolumnach głośnikowych wchodzących w skład kina domowego, czy zestawu stereo, ich wpływ na brzmienie jest istotny, dlatego warto poświęcić czas na ich wybór. Ze względu na sposób ustawienia kolumny głośnikowe dzielimy na kolumny wolnostojące oraz podstawkowe. Możliwy jest także podział kolumn ze względu na rodzaj zasilania – na kolumny pasywne (wymagające zewnętrznego wzmacniacza) oraz aktywne (ze wzmacniaczem wbudowanym w kolumny). Warto pamiętać o odpowiedniej konfiguracji urządzenia, ponieważ ten sam model kolumny podłączony do różnych wzmacniaczy za pomocą różnych przewodów głośnikowych oferuje zupełnie inną jakość dźwięku.

Zdj. główne: Lee Campbell/unsplash.com

Tagi: , ,
Marta Marek

Absolwentka filologii, miłośniczka pisania i dalekich podróży. Lubi wykorzystywać nowoczesne technologie w nauce języków obcych i przy organizacji pracy kreatywnej.

0 Komentarze

Zostaw komentarz