wtorek, 31 stycznia, 2023

Prowadzenie księgowości, samo w sobie raczej zawiłe i wymagające skrupulatności, nigdy nie było tak łatwe, jak teraz. Umożliwiają je specjalne programy. Które warto wybierać i czego należy się po nich spodziewać?

Oprogramowanie ułatwi prowadzenie firmy i wspomoże biuro rachunkowe lub doradcę podatkowego

Rynek usług online rozwinął się na tyle, że oferuje świadczenie usług księgowych za pomocą łączy internetowych. Rynek dopełniają również firmy konsultingowe, które za odpowiednią opłatą doradzą dobór właściwych z punktu widzenia przedsiębiorstwa programów. Za kolejną opłatą – będą czuwały nad ich implementację.

Warto zwrócić uwagę, że liczna jest też grupa programów do księgowości, które w dużej mierze automatyzują pracę samodzielnych księgowych i doradców podatkowych.

Zalety i wady oprogramowania ułatwiającego prowadzenie księgowości

Plusem zastosowania w firmie tego rodzaju oprogramowania jest czynnik optymalizacji kosztów – z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie księgowej na etacie. Może być również bardziej opłacalne od stałego korzystania z usług biura rachunkowego. Jakie są wady? Może się zdarzyć, że za bardzo zaufamy możliwościom danej aplikacji i własnym zdolnościom do jej kontroli. 

Znacznie mniej zarzutów można mieć w stosunku do programów dedykowanych księgowym i biurom rachunkowym. To dla nich duże wsparcie, które skraca czas pracy.

Księgowość online z wfirma.pl

Funkcjonująca od 10 lat wfirma.pl to rodzaj usługi świadczonej online. Opiera się na modelu SaaS – oprogramowanie jako usługa. Ma to swoje zalety, które przejawiają się między innymi w dosyć niskiej cenie (od 35 zł / miesiąc na start) – musimy zapłacić wyłącznie za usługi, które wskażemy.  Dostępność systemu oznacza, że nie jesteśmy zmuszeni do jego instalacji na własnym sprzęcie. Aby dokonać rozliczenia, potrzebujemy jedynie zalogować się do systemu i przedstawić właściwe dane – możemy tego dokonać z dowolnego miejsca i w wybranym przez siebie czasie. Dane są przy tym bezpieczne, system zaś zintegrowany z GUS, US, ZUS, umożliwia też wysyłanie plików JPK do Ministerstwa Finansów.

360 Księgowość

Kolejnym programem obsługującym księgowość online jest 360 Księgowość. Charakteryzuje się łatwością obsługi i zachęcającymi promocjami dla klientów, którzy obsługiwać chcą dzięki niemu więcej niż jedną firmę. Pozwala na przechowywanie danych wszystkich firm w jednym miejscu, gdzie są bezpieczne. Również w tym przypadku możliwość logowania istnieje w każdym miejscu i czasie. Zachęca też intuicyjną obsługą, gdzie klient wsparty jest przez specjalnie dla niego dedykowane podręczniki i tutoriale. 

Rewizor GT

W tym przypadku oferowany jest system finansowo-księgowy, który ułatwia prowadzenie pełnej księgowości w małej i średniej firmie. Został stworzony w zgodzie z zapisami Ustawy o rachunkowości i w poszanowaniu dla standardów wymaganych przez Unię Europejską. Program przeznaczony jest dla samodzielnych księgowych i biur rachunkowych, umożliwia więc:

  • import dokumentów z pliku,
  • archiwizację danych wszystkich podmiotów jednocześnie,
  • w wersji podstawowej pozwala na rozliczanie do 15 podmiotów,
  • pobiera dane z Gratyfikanta GT i mikroSubiekta.

Rachmistrz GT

Pozwala na zautomatyzowane prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz naliczanie podatku zryczałtowanego. Przeznaczony dla firm prowadzących księgę i podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wersja podstawowa Rachmistrza GT pozwala biuru rachunkowemu na objęcie rozliczeniem nawet 30 podmiotów. Można oczywiście zakupić rozszerzenia, które poprawią ten wynik. Podstawowa wersja pozwala na pobieranie danych z:

  • Gratyfikanta GT,
  • mikroSubiekta,
  • Subiekta GT.
Tagi: , ,
Kamil Michaluk

Z zaciekawieniem przygląda się temu, jak dynamicznie w ciągu ostatnich miesięcy rozwija się branża e-commerce. Widzi w tym szansę zwłaszcza dla młodych i energicznych ludzi, którzy chętnie korzystają z nowinek technicznych. Sam bardzo ceni sobie pracę zdalną i niezależność. Chętnie dzieli się z innymi przemyśleniami i zdobytymi informacjami. Lubi naturę, zwierzęta i ciekawe rozmowy przy kawie.

0 Komentarze

Zostaw komentarz