Co przyda się do lutowania?
Inne

Co przyda się do lutowania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lutowanie to niezwykle przydatna umiejętność, jeżeli więc jesteś amatorem samodzielnego majsterkowania, naprawiania i tworzenia nowych przedmiotów, koniecznie powinieneś zapoznać się z działaniem lutownicy. Dzięki zdobyciu nowych umiejętności niebawem będziesz w stanie samodzielnie naprawiać urządzenia elektroniczne i jeszcze bardziej poszerzysz wachlarz swoich możliwości.

Jakie sa rodzaje lutownic?

Podstawowym sprzętem, niezbędnym do lutowania, jest oczywiście lutownica. Na rynku dostępne są różne typy urządzeń tego rodzaju, jednak początkującym zaleca się zazwyczaj wykorzystanie prostszych w obsłudze narzędzi. Dobrym wyborem może być na przykład lutownica gazowa lub kolbowa. Zasada ich działania jest podobna – wykorzystują one metal o niższej temperaturze topnienia niż ten, z którego zostało wykonane naprawiane urządzenie. Zazwyczaj jest to miedź albo stop miedzi z cyną. Lutownica kolbowa posiada grot z metalu, który umożliwia łączenie większych elementów ze sobą, z kolei lutownicę gazową zasila propan-butan, dzięki czemu jest bezprzewodowa. 

Alternatywną opcją może być lutownica transformatorowa, ale jest ona bardziej zaawansowana. Użytkowanie jej pozwala między innymi na regulowanie mocy, co pozwala pracować z układami wymagającymi bardziej intensywnego „nagrzania” przed lutowaniem. Niemal każdy sklep elektryczny oferuje różne rodzaje lutownic, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany tematem, koniecznie wybierz się do zaufanego sklepu i opisz swoje potrzeby pracownikowi, który z pewnością pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Jakie powinno być spoiwo lutownicze?

Praca z lutownicą wymaga czegoś więcej niż urządzenia – potrzebne Ci będzie również spoiwo, czyli materiał, który fizycznie załata uszkodzenia i dziury. Rodzaj użytkowanego spoiwo będzie zależny od urządzenia, natomiast najpopularniejsze są stopy cyny z innymi metalami, które pełnią rolę aktywatorów. Po co używa się aktywatorów w procesie lutowania? Dzięki nim praca z lutownicą jest łatwiejsza, a dodatkowo możliwe jest wykonywanie napraw przy użyciu niższych temperatur. To bardzo korzystne zjawisko, ponieważ wykorzystanie materiału o niższej temperaturze topnienia niż naprawiane narzędzia pozwala na znaczące zmniejszenie ryzyka tych przedmiotów. Spoiwa lutownicze zazwyczaj kupuje się w rolkach, a oddzielnie można nabyć tak zwany topik do lutowania, czyli pastę o średniej aktywności.

Akcesoria do lutowania

Jednym z akcesoriów do lutowania, które mogą przydać Ci się, kiedy nabierzesz trochę praktyki, jest stacja lutownicza. Nazywa się w ten sposób urządzenie, które stanowi układ lutownicy oraz panelu sterowania. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest regulowanie temperatury lutowania w wygodny, bezpieczny i przede wszystkim dokładny sposób. Istnieją różne metody dostosowywania temperatury lutowania do swoich potrzeb. Możesz wykorzystać na przykład termostat załączający nagrzewanie albo termoparę z mikroprocesorem. Z tego powodu stacje lutownicze dzieli się na cyfrowe (z mikroprocesorami) oraz analogowe. Sposoby przekazywania ciepła również mogą być różne (na przykład grzałkowe lub na gorące powietrz). Bardzo istotne jest więc poprawne ocenienie swoich potrzeb i oczekiwań, zanim zdecydujesz się na zakup.

Fot.: Clint Patterson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*