Start firmy – jak zgromadzić środki
Na start

Start firmy – jak zgromadzić środki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli myślisz o założeniu swojej własnej firmy, na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie jest to tania sprawa. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, koszty mogą się różnić. Niemniej jednak środki na start trzeba jakoś zgromadzić. Poniżej dowiesz się, jak można to zrobić!

1. Oszczędzanie

Jeśli założenie firmy to Twój plan na przyszłość, możesz zacząć oszczędzać już teraz. Oszczędzania trzeba jednak się nauczyć. Nie chodzi o to, żebyś był skąpy i żałował sobie na wszystko. Musisz przemyśleć, ile pieniędzy możesz odłożyć co miesiąc i systematycznie się tego planu trzymać!

Najlepiej załóż osobne bankowe konto oszczędnościowe i przelewaj na nie co miesiąc wyznaczoną sumę. Chodzi o to, żeby wyraźnie oddzielić pieniądze na firmę od pieniędzy osobistych, do których masz ciągły dostęp.

2. Pożyczka od rodziny

Jeśli planujesz założyć firmę w krótkim czasie, dobrą metodą jest pożyczenie części pieniędzy od rodziny. Jeśli są chętni, tym lepiej! Niektórzy oferują nawet bezzwrotną pożyczkę. Natomiast jeśli będzie to pożyczka zwrotna, prawdopodobnie nie będzie ona oprocentowana. Taki zastrzyk gotówki przyda się na przykład jako wkład własny, jeśli myślisz o kredycie na działalność gospodarczą.

Jednak przed wzięciem pieniędzy od rodziny należy się zastanowić, czy nasze relacje nie pogorszą się, gdy na przykład biznes nie wypali. Może warto przyjąć inny rodzaj pomocy od bliskich osób? Na przykład pomoc w wypełnianiu wniosków, pomoc w remoncie wynajmowanego lokalu.

3. Dotacje z Unii Europejskiej

Odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, przyszli przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z kilku programów, w których mogą pozyskać pieniądze na otwarcie firmy. Ze szczegółami warto zapoznać się na stronie Funduszy Europejskich. Należy liczyć się z tym, że nie wszystkie dotacje UE są bezzwrotne.

4. Dotacja z Urzędu Pracy

Pieniądze z Urzędu Pracy są bardzo ciężkie do zdobycia dla młodych osób, dlatego że placówka stawia bardzo surowe kryteria co do doświadczenia i stażu zawodowego, a przy tym wymaga udokumentowania tego doświadczenia. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku jest za to stosunkowo krótki.

5. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Jeśli jesteś po studiach, masz pomysł na biznes, ale nie jesteś pewny, czy jest realizowalny i opłacalny, warto zasięgnąć opinii Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. AIP oferuje rejestrację, księgowość, biuro, promocję i porady prawne za stosunkowo niską kwotę.

Obecność w Inkubatorze nie jest traktowana jako  prowadzenie działalności, więc będziesz też zwolniony z ZUSu. Do Inkubatora można zgłosić się bez względu na wiek i staż w biznesie.

6. Kredyt na działalność gospodarczą

Przed zaciągnięciem kredytu na otworzenie firmy warto zasięgnąć pomocy doradcy podatkowego. Większość doradców to pośrednicy bankowi, którzy przedstawią Ci ofertę zupełnie za darmo. Pomogą też złożyć wniosek i dokonać wszelkich formalności. W przypadku kredytu na start firmy będziesz potrzebował poręczenia lub innego zabezpieczenia na wypadek, gdyby Twój biznes nie wypalił.

7. Konkursy biznesplanów

Jeśli masz dobry pomysł na biznes, możesz zgłosić go w różnego rodzaju konkursów, finansowanych przez uniwersytety, banki i czasopisma biznesowe. Do wygrania są całkiem spore pieniądze na otwarcie firmy. Jedynym wymogiem jest posiadanie dobrego biznesplanu!

Zdj. główne: Carlos Muza/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego?
Przygotuj się do niesamowitej przygody z pierwszym skokiem spadochronowym. Nasz artykuł poradnikowy dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci odważnie stanąć na skraju samolotu.
Najlepsze aplikacje do pracy zdalnej – ranking czerwiec 2021
Najlepsze aplikacje do pracy zdalnej – ranking czerwiec 2021
Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji, które ułatwią i przyspieszą Twoją pracę z domu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Precyzja i wszechstronność wycinarek laserowych: Dlaczego są niezastąpione w procesach cięcia i grawerowania
Precyzja i wszechstronność wycinarek laserowych: Dlaczego są niezastąpione w procesach cięcia i grawerowania
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego wycinarki laserowe są tak niezwykle ważne i cenne w tych procesach.
Ostatnie wpisy