Adobe Photoshop Lightroom – jak z niego korzystać?
Szkolenia i kursy

Adobe Photoshop Lightroom – jak z niego korzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy istnieje na rynku program, który umożliwia edytowanie, sortowanie i eksportowanie zdjęć w jednym miejscu? Owszem! Poznaj funkcje Adobe Photoshop Lightroom i sprawdź, jak z niego korzystać.

Wszystko pod ręką

Adobe Photoshop Lightroom to jeden z programów, który wchodzi w skład pakietu Adobe Creative Cloud. Jest przeznaczony do edycji, organizowania, katalogowania i udostępniania zdjęć. Do jego najważniejszych zalet należy zapisywanie plików w chmurze oraz dostępność na różnych urządzeniach elektronicznych – można z niego korzystać na telefonie, komputerze i w przeglądarce. 

To kompleksowy, wygodny i nowoczesny program, który przyda się zarówno profesjonalnym fotografom, jak i amatorom.

Jak korzystać z Adobe Photoshop Lightroom?

W Adobe Photoshop Lightroom fotografie przechodzą przez wszystkie etapy edycji po kolei – niepotrzebne są żadne dodatkowe narzędzia. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. 

Kiedy zdjęcia zostały przesłane do chmury, czas włączyć program i przejść do sortowania. Tutaj z pomocą przychodzi inteligentny system Adobe Sensei, który na bieżąco analizuje przesyłaną zawartość i uczy się twarzy czy też konkretnych motywów. 

Dzięki temu uda się w zaledwie kilka sekund stworzyć osobny album na portrety, krajobrazy czy zwierzęta. W porządkowaniu pomoże również geolokalizacja, funkcja opisywania plików słowami kluczowymi, a także opcja flagowania poszczególnych zdjęć, oznaczania ich kolorami i konkretnymi ocenami.

Pora na edycję. Adobe Lightroom świetnie radzi sobie z plikami RAW, a choć zbiera historię modyfikacji, wszelkie wprowadzone korekty nie niszczą pliku źródłowego (są bezstratne). To sprawia, że plik docelowy ma bardzo wysoką jakość. Jeśli chodzi o narzędzia do edycji, jest ich bardzo wiele:

  • pełna korekta kolorystyczna (jasność, kontrast, ekspozycja, odcień, jaskrawość, nasycenie),
  • usuwanie szumu, wyostrzanie,
  • kadrowanie (z opcją czterokrotnego zwiększenia rozmiaru pikseli),
  • prostowanie krzywizn i niwelowanie wad optyki,
  • retusz (usuwanie czerwonych oczu i niepożądanych obiektów).

Do pracy można wykorzystać również presety – specjalnie przygotowane i zapisane parametry kolorystyczne programu, które działają trochę jak filtry. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zdjęcie nabrało filmowego, mrocznego czy futurystycznego wyrazu. To znaczna oszczędność czasu – tym bardziej że użytkownik może szybko przenieść wybrane przez siebie ustawienia na wszystkie pliki.

Kiedy edycja została już zakończona, przyszła pora na eksport. Ze względu na wspomnianą wcześniej bezstratność, świetna jakość fotografii pozwala na ich wydrukowanie w wysokiej rozdzielczości – nawet pod postacią książki. Program umożliwia także stworzenie ze zdjęć filmu, pokazu slajdów czy postu w social mediach.

Co ważne, gotowych plików nie trzeba zapisywać na dysku – dane o edycji przechowywane są w programie, co jest równoznaczne z zaoszczędzeniem miejsca na komputerze.

Oprócz przedstawionych przez nas funkcji, Adobe Photoshop Lightroom kryje w sobie znacznie więcej możliwości. To praktyczne, stale ulepszane narzędzie, którego obsługi może nauczyć się każdy.

Zdj. główne: Szabo Viktor/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kampania na Instagramie – jak ją przeprowadzić?
Kampania na Instagramie – jak ją przeprowadzić?
Posiadasz markę? Chcesz rozszerzyć swoje zasięgi i zwiększyć rozpoznawalność? Sprawdź, jak promować się na Instagramie!
Czy można samemu wypozycjonować stronę internetową?
Czy można samemu wypozycjonować stronę internetową?
Dowiedz się, czy można samemu wypozycjonować stronę internetową i czy jest to opłacalne.
Bez czego nie obejdzie się magazyn?
Bez czego nie obejdzie się magazyn?
Aby magazyn działał sprawnie, koniecznie musi być dobrze wyposażony. Jak jednak wybrać poszczególne elementy wyposażenia? Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w magazynie.
Ostatnie wpisy