Delegacja pracownika – czy może jej odmówić?
Szkolenia i kursy

Delegacja pracownika – czy może jej odmówić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy pracownik może odmówić delegacji i jakie konsekwencje mogą go za to czekać? Sprawa nierzadko budzi pewne kontrowersje. Nie zawsze wysyłanie osób zatrudnionych w danej firmie na delegację jest im na rękę, ale niekiedy przeważa interes przedsiębiorstwa. Co dzieje się wtedy, gdy trudno dojść do porozumienia? 

Delegacja i jej najważniejsze zasady

Delegacje są nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw w wielu sektorach. Powszechnie przyjmuje się, że trudno się bez nich obyć w branży budowlanej, obsłudze serwisowej, handlu czy projektach inżynieryjnych. Dobrą i uczciwą praktyką jest przedstawianie zatrudnianej osobie informacji o tym, jak często będzie wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania, jeszcze zanim zostanie przyjęta do pracy. 

Zasady wysyłania na delegację

Chociaż często występuje powoływanie się na art. 77 §1 Kodeksu pracy, to kwestie delegacji i zasad obowiązujących pracownika nie są zbyt dobrze opisane. Przyjmuje się, że chodzi o jednodniowy lub kilkudniowy wyjazd do innej miejscowości albo kraju w celu wykonywania tam obowiązków służbowych. Pracodawca jest obowiązany do zlecenia wyjazdu pracownikowi. Musi również dokładnie wskazać miejsce świadczenia pracy. 

Prawa przysługujące pracownikowi

Jednocześnie pracodawca zobowiązuje się zaspokoić pewne potrzeby pracownika, które wynikają z konieczności przemieszczania się na miejsce i utrzymania tam, gdzie w ramach wyjazdu służbowego będzie wykonywał zadania. Przede wszystkim obowiązuje go zwrot wszystkich udokumentowanych kosztów, które pracownik poniósł w związku z delegacją. Chodzi o koszty biletów komunikacji miejskiej, noclegów i innych (w zależności od danej sytuacji). Musi też wypłacić dietę należną na czas podróży służbowej. 

Jak długo trwa delegacja?

Zwyczajowo przyjęło się, że jest to czas kilku dni, jednak prawo tego nie reguluje. W niektórych branżach zdarzają się wyjazdy związane z długotrwałymi projektami, gdzie czas nieobecności poza domem może wynosić nawet kilka miesięcy. 

Powody do odmówienia udziału w delegacji. Kiedy można się sprzeciwić?

Wiemy już, że to do pracodawcy należy wydanie polecenia wyjazdu na delegację, wskazanie jej miejsca i opłacenie wydatków poniesionych przez pracownika. Kiedy zaś ten ostatni może odmówić udziału w podróży wykonywanej w celach służbowych? Polskie prawo przewiduje trzy takie sytuacje.

Niepełnosprawność

Prawo do odmówienia udziału w delegacji przysługuje osobie niepełnosprawnej – należy tutaj jednak wyraźnie podkreślić, że chodzi o niepełnosprawność ruchową z poważnymi problemami w poruszaniu się. Ktoś, kto jest dotknięty tego rodzaju przypadłością, może odmówić wyjazdu bez żadnych konsekwencji.

Ciąża

Kolejnym powodem, który umożliwia odmowę udziału w delegacji, jest ciąża. Nie ma przy tym znaczenia to, na ile jest ona zaawansowana. 

Opieka nad dzieckiem do lat 4

Wreszcie udziału w delegacji mogą skutecznie i bez konsekwencji odmówić rodzice dzieci do lat 4. Bardzo ważne jest jednak to, że jeśli pociechą opiekuje się dwoje rodziców, to prawo odmowy posiada tylko jedno z nich. 

Jakie są konsekwencje odmowy poza tymi przypadkami?

Najpierw warto dodać, że wymienione w poprzednim punkcie osoby mogą brać udział w delegacji pod warunkiem podpisania przez nie pisemnej zgody. Co w sytuacji, gdy inna osoba odmawia udziału w wyjeździe? Pracodawca ma prawo zwolnić ją z powodów dyscyplinarnych. 

Zdjęcie główne: Ivan Samkov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie urządzenia są niezbędne w biurze?
Jakie urządzenia są niezbędne w biurze?
Biuro powinno być miejscem, które zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia pracy i nie tylko. Przekonaj się, jakich elementów wyposażenia nie może zabraknąć w żadnym biurze.
Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe w Polsce
Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe w Polsce
Oto najpopularniejsze stacje radiowe, które przeniknęły do Internetu – i mają się dobrze!
Zastosowanie czujników temperatury marki Johnson Controls w automatyce przemysłowej
Zastosowanie czujników temperatury marki Johnson Controls w automatyce przemysłowej
Odkryj zastosowanie czujników temperatury marki Johnson Controls w automatyce przemysłowej. Dowiedz się, jak te innowacyjne rozwiązania poprawiają efektywność procesów produkcyjnych.
Ostatnie wpisy