Zwolnienie z VAT – kto może z niego skorzystać?
Na start

Zwolnienie z VAT – kto może z niego skorzystać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przedsiębiorców coraz częściej nurtuje pytanie: czy są oni w grupie, która może skorzystać z podmiotowego zwolnienia VAT. Specjalnie dla was przygotowaliśmy odpowiedź.

Kto może skorzystać?

Z podmiotowego zwolnienia VAT mogą skorzystać podmioty, których przychody ze sprzedaży opodatkowanej w zeszłym roku podatkowym nie wyniosły więcej niż 200 tysięcy złotych netto. Granica ta została wyznaczona w 2017 roku i w wyniku nowelizacji przepisów odnośnie ustawy o VAT jest nadal aktualna. Regulacja ta została umocowana na podstawie artykułu 113.1, a jej dokładny zapis brzmi:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zapis ten rozciąga się wszakże nieco szerzej i dotyczy także podatników, którzy w określonym roku rozpoczęli własną działalność. Przedsiębiorcy ci muszą jednak uważać, bowiem wciąż ogranicza ich ustęp odnośnie kwoty 200 tysięcy. Mianowicie: jeśli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie wyniesie więcej niż wspomniana wcześniej suma (w proporcji do czasu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym).

Czy coś nie wlicza się do limitu 200.000 zł?

Tak, do ustalonej wartości sprzedażowej nie wliczają się trzy aspekty.

  1. Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, a także sprzedaży wysyłkowej na terenie państwa. 
  2. Odpłatne świadczenie usług zwolnionych od podatku.
  3. Towarów, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych, czyli tzw. wartości niematerialnych. 

Rezygnacja ze zwolnienia VAT?

Istnieje również opcja dobrowolnego odejścia od podmiotowego zwolnienia VAT. Dotyczy to jednak tylko podatników, którzy dotychczas wykonywali jedynie czynności zwolnione z VAT. Takie osoby mogą ubiegać się o rezygnację z ulgi i wybrać rozliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, czyli staną się normalnymi podatnikami czynnymi. Do rezygnacji może przystąpić jedynie z indywidualnego wyboru, nieprzymuszonej woli. Warto zapamiętać, że nie oznacza to – utraty prawa do zwolnienia z VAT.

Po co to robić? 

Sytuacja ta jest mocno związana ze zmianą podmiotów będących odbiorcami towarów lub usług oferowanych przez firmę (czyli podatnika). Zwolnienie z podatku VAT jest korzystne dla tych przedsiębiorców, których interes jest skierowany do osób fizycznych nieprowadzących własnych działalności gospodarczych czy na rzecz podmiotów, które po prostu nie mają prawa do odliczenia podatku VAT (przykładowo rolników ryczałtowych i drobnych przedsiębiorców).

W chwili, gdy znaczniejsza część sprzedaży jest prowadzona na rzecz podatników VAT czynnych, zwolnienie z VAT może przestać być korzystne dla obu stron. Nabywca woli otrzymać fakturę z kwotą netto i VAT do odliczenia, a nie brać faktury, na których naliczany jest VAT sprzedawcy wliczony w cenę towaru czy usługi (którego ten nie może odliczyć). W efekcie ceny rosną. W chwili rezygnacji ze zwolnienia sprzedawca może sprzedawać podatnikom VAT czynnym swoje oferty w niższej cenie, ponieważ ma możliwość odliczenia VAT naliczonego, przez co nie musi już wliczać nieodliczonego VAT do wartości brutto. To z kolei może stać się powodem zwiększenia ilości nabywców na dane usługi/przedmioty.

Jak zrezygnować?

Rezygnację należy przeprowadzić za pośrednictwem formularza VAT-R. W przypadku gdy wartość sprzedaży przekroczy wyżej wspomniany limit, zwolnienie traci swoją moc sprawczą. W takiej sytuacji następuje obowiązkowy powrót do podatku, a sam podatnik musi opodatkować całość transakcji. 

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia? 

Zwolnienie z VAT nie obowiązuje między innymi takich grup jak:

  • podatnicy dokonujący dostaw np. wyrobów z metali szlachetnych, towarów opodatkowanych akcyzą (nie wliczają się: energia elektryczna i wyroby tytoniowe, samochody osobowe itd.);
  • podatnicy świadczący usługi prawnicze lub usługi doradcze; 
  • podatnicy mający siedzibę swojej firmy poza granicami państwa. 

Osób takich oczywiście jest znacznie więcej, a powyższe grupy są przykładami modelowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie szkolenia wprowadzić w firmie?
Jakie szkolenia wprowadzić w firmie?
Zastanawiasz się, jakie kursy i szkolenia możesz wybrać dla swojej firmy? Przedstawiamy kilka naszych propozycji!
Nakaz zapłaty – podstawowe informacje
Nakaz zapłaty – podstawowe informacje
Czy wiesz, na jakiej zasadzie działa nakaz zapłaty? Już dziś poznaj swoje prawa i obowiązki, aby postępować zgodnie z zasadami i nie przysporzyć sobie problemów.
PS5 – gdzie można kupić?
PS5 – gdzie można kupić?
Chcesz kupić konsolę PlayStation 5? Podpowiadamy, gdzie jej szukać!
Ostatnie wpisy